Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Valimiskorraldusest 2021. aastal

Valimiskorraldusest 2021. aastal

 • Valijate arvestus toimub rahvastikuregistris. Valija kantakse selle valimisringkonna valijate nimekirja, kus oli tema rahvastikuregistrisse kantud elukoht 17.septembril. Et hääletada elukohajärgses valimisringkonnas kandideeriva inimese poolt ja külastada kodulähedast valimisjaoskonda, tuleb valijal teha oma elukohaandmed korda hiljemalt 17. septembril näiteks järgmistel juhtudel: 
  a) 
  valija elab Tallinnas, kuid ei ole märkinud seda rahvastikuregistrisse; 
  b) valija on kolinud ühest linnaosast teise ega ole rahvastikuregistris oma elukohaandmeid uuendanud. 

 • Valija saab hääletada oma valimisringkonnas (Tallinnas linnaosas) vabalt valitud jaoskonnas. Valija ei ole enam seotud ühe kindla jaoskonnaga, kuna võetakse kasutusele valijate elektroonilised nimekirjad. Hääletamises ei ole midagi muutunud – valida saab ikka enda ringkonna kandidaate. Näiteks Kristiine valija, kes sai varem valimispäeval minna vaid oma elukohajärgsesse jaoskonda, näiteks mõnda koolimajja, ja hääletada seal Kristiines kandideerivate kandidaatide poolt, saab nüüd valida endale sobivaima jaoskonna kõikidest Kristiine linnaosas avatud jaoskondadest ja hääletab ikka Kristiine kandidaatide poolt. 

 • Siseministeerium saadab valijatele valijakaardi asemel teabelehe. Teabelehel on tutvustatud hääletamisõiguse tingimusi ja hääletamisvõimalusi linnas. Teabeleht saadetakse kas elektrooniliselt või paberil. Elektrooniline teabeleht saadetakse inimestele, kes on eesti.ee keskkonnas oma ametliku e-posti aadressi edasi suunanud, ülejäänud valijatele saadetakse teabeleht rahvastikuregistrijärgse elukoha aadressil paberil. Teabelehte ei ole vaja valimisjaoskonda kaasa võtta. 

 • Aktiivse valimisperioodi kestus on üks nädal – esmaspäevast pühapäevani: 
  a) esmaspäevast neljapäevani saab valida igas kohaliku omavalitsuse keskuse jaoskonnas sõltumata oma elukohast. Tallinna linnas avatakse 2021. aastal selliseid jaoskondi 31. Lisaks korraldatakse hääletamist valija asukohas; 
  b) reedest pühapäevani on avatud kõik valimisjaoskonnad, kuid valija saab hääletada vaid oma valimisringkonna (Tallinnas linnaosas) piires ja vajadusel kodus;  
  c) esmaspäevast laupäevani saab hääletada ka elektrooniliselt. 

 • Pikeneb kodus hääletamise perioodVajadusel saab kodus hääletada reedest pühapäevani. 

 • Pühapäeval saab valimisjaoskonnas e-häält pabersedeliga muuta. 

 • Agitatsioon on keelatud vaid hääletamisruumis, mujal on lubatud. Poliitiline välireklaam on lubatud.

Viimati muudetud 07.05.2024