Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Bicification – jalgrattakasutuse suurendamine linnaliikluses

Bicification – jalgrattakasutuse suurendamine linnaliikluses

EIT Urban Mobility programmi välisprojektiga „Bicification – jalgrattakasutuse suurendamine linnaliikluses“ soovitakse edendada ning kaardistada jalgrattaga liikumist. 

Kogutud andmetest analüüsitakse jalgrattaga liiklejate liikumisharjumusi, mis võimaldab linnal muutuda senisest jalgrattasõbralikumaks.
Projekti tulemusena soovitakse vähendada isikliku sõiduauto eelistajaid ning suurendada jalgrattaga liiklejate arvu.

Jalgratta eelistamisega linnaliikluses toetatakse Tallinn 2035 arengustrateegia sihte „Sõbralik linnaruum“, „Terve Tallinn liigub“ ning „Roheline pööre“.


 

Bicification jalgrattaprojekti tulemustest 


EIT Urban Mobility programmi välisprojekti „Bicification“ eesmärk oli jalgrattakasutuse suurendamine linnaliikluses ning sellega seoses vähendada süsinikuheidet.

Projektis osalesid kolme linna ratturid – Tallinn, Braga (Portugal) ja Istanbul (Türgi).
Osalejate ratastele paigaldati sensorid, mis võimaldas perioodil 1. juuni kuni 11. detsember jälgida nende rattakasutust. 
Monitooriti kui palju sõidetakse, millisel marsruudil ning premeeriti rattakasutust vastavalt läbitud kilomeetrite arvule. 
Kogutud andmed võimaldavad analüüsida mitmesuguseid mõjureid jalgrattasõidule nagu näiteks: ilmastik, spetsiaalsete jalgrattateede olemasolu, töö ja elukoha vaheline kaugus ning ka mitmesuguste stiimulite mõju. 
Andmeanalüüsi viib läbi projektipartneriks valitud TalTech ning avalikustavad tulemused juba 2023. aasta kevadel.


Tallinna tulemused
Aktiivseid rattureid, kes projektis osalesid, oli Tallinnas 422, sh aktiivseid registreeritud sessioone 38 000.
Ühiselt läbisid ratturid projektiperioodil poolt läbiti 237 760 kilomeetrit ja säästeti sellega üle 38 000 süsinikuheidet (võrreldes autosõiduga).
Projektist osavõtjad said oma vautšereid kasutada 19s poes, müügikohtades ja spordisaalides. Kilomeetripreemiaid kasutati 26 000 euro ulatuses.


Tagasiside ratturitelt
Hoolimata projekti käigus esile tulnud mitmetest tehnilistest  probleemidest, mis olid seotud peamiselt spetsiaalse äpiga ja ka preemiaks saadud vautšerite kasutamisega, saab siiski esialgselt öelda, et tagasiside projektis osalejatelt oli valdavalt positiivne. 
Kõrgelt hinnatakse kõiki samme, mis parandavad jalgrattakasutust Tallinnas ning  oodatakse uusi sarnaseid ettevõtmisi.



Ratturite ühissõit 18.11.2022
Video autor Andrei Lobanov

 

UUDISED: 
13.04.2022
Tallinn kaasab rattaliikluse kaardistamiseks pool tuhat ratturit
12.04.2022 - Rattaprojekti tutvustus
 

Projekti juhtpartner on Centre for Research and Technology Hellas (Kreeka). Lisaks Tallinna linnale osalevad selles KTH Royal Institute of Technology (Rootsi), Nextome (Itaalia), Pin Bike (Itaalia), Istanbul (Türgi) ja Braga (Portugal).

Projekti kogueelarve on 660 625 eurot, millest Tallinna eelarve on 118 751 eurot. Eelarvest moodustab välistoetus 74 813 eurot ja omafinantseering on 43 938 eurot.

bicific_logod.pngProjekti ametlik kodulehekülg -  www.bicification-project.eu/

Viimati muudetud 04.06.2024