Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

FinEst Smart Mobility

FinEst Smart Mobility

Kesk-Läänemere programm, 01.09.2016 - 31.08.2019
Tallinna Transpordiamet, partneriteks Helsinki, Vantaa, Maanteeamet, ITL Digital Lab ja Forum Virium

FinEst Smart Mobility projekt oli suunatud nutikate mobiilsuslahenduste abil parandama liikluse sujuvust. Tehti mitmeid pilootprojekte, eesmärgiga sujuvama, turvalisema ja nutikama liikluskeskkonna loomine Tallinna ja Helsingi regioonides.

Neist kolm pilootprojekti keskendusid reaalajas pakutavate teenuste lisandväärtuse loomisele, parandades nii liikluskorralduse kui ka laevaoperaatorite ajakohasust.
Jälgiti parvlaevade sõiduplaane ning koostati sadamasse saabumisaja prognoosid. Liiklusandmed (sh sagedus, õnnetused, ilmastikuolud) ühendati parvlaevade sõiduplaanidega ja edastati liikluskorraldajatele liikluse tõhusamaks organiseerimiseks.
Veoautojuhtidele ja veose operaatoritele pakuti lahendust, mis hõlbustas raskeveokite täpset saabumist sadamasse, vähendades nii liiklussurvet sadamate ümbruses ning omakorda ka säästes vedajatele väärtuslikku aega.
Neljas piloot testis sõidujagamise teenust laevareisijatele, kes jätkavad reisi Helsingi läänesadamast Helsingi lennujaama.

Lisaks neile neljale eraldiseisvale nutikale mobiilsuselahendusele koostati ka „Tallinna regiooni säästva linnaliikuvuse kava 2035“ strateegia. 


Lisaks valmistati projekti käigus Tallinna ringtee intelligentsete transpordisüsteemide plaan, mis võimaldab integreerida uusimat tehnoloogiat juba olemasolevasse infrastruktuuri. Need muudatused suurendavad ohutust ja pakuvad uusi vahendeid liikluse korraldamiseks, parandades reaalajas reageerimisvõimet.

Projekti FinEst Smart Mobility abil anti tõuge importida Eestisse avatud lähtekoodiga ühistranspordi reisiplaneerimise platvormi Digitransit, mille kasutuselevõtt Maanteeametis on lõppjärgus ja 2020. aastal käivitatakse üleriigiline multimodaalne reisiplaneerija. Digitransit on ehitatud Soomes ja on nüüd kasutusel ühistranspordi operaatorite poolt kõigis suuremates Soome linnades.

 

Innovatsioonihüpe avalikus sektoris
Lisaks välja töötatud targa liikuvuse pilootidele ja piiriülesele koostööle, andis projekt  kaasatud partneritele väärtuslikke õppetunde innovatsioonihangete kohta. Selles projektis välja töötatud lahendused pakuvad kiiret alternatiivi traditsioonilistele, sageli kulukatele ja aeganõudvatele hangetele ning rõhutavad avatud andmete ja valdkondade vahelise koostöö olulisust, kus oluline on teenuse kasutajakogemus ja kvaliteet.

Tänu avatud andmetele ja ühildatud arendustegevustele loodi lahendused multimodaalsuse toetamiseks ja tervikliku reisikogemuse parandamiseks Soome-Eesti transpordikoridoris. Laiemas kontekstis edendavad projekti FinEst Smart Mobility raames välja töötatud lahendused liikluse sujuvust ning leevendavad ummikuid ja õhusaastet, suurendades samal ajal naabermaa väärtust.

Vaata projekti videot siit!
Projekti brošüür on leitav siit.

FinEst.PNG

Projekti koduleht: www.finestsmartmobility.com

Viimati muudetud 30.09.2023