Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Mobiilsusteenuse (MAAS) rakendamine Eesti linnade ühis- ja eratranspordi ühendamiseks

Mobiilsusteenuse (MAAS) rakendamine Eesti linnade ühis- ja eratranspordi ühendamiseks

Tallinna Transpordiamet ja Tartu linn osalevad ühisprojektis liikuvusteenuse (inglise keeles Mobility as a Service ehk MaaS) rakendamiseks Tallinna ning Tartu ühis- ja eratranspordi ühendamiseks.

Projekti käigus hangitakse liikuvusteenuse (MaaS) platvorm, mis võimaldab liita erinevad Tallinnas ja Tartus pakutavad transporditeenused ühtseks paketiks koos sõiduplaneerimise ja maksmise teenustega (ühistransport, mikromobiilsus, taksod, isejuhtivad sõidukid).
Platvorm on avatud kõigile pakkujatele. Platvorm võimaldab ühtse mobiiliäpi kaudu tellida transport soovitud kohast soovitud kohta sobival ajal, pakkudes välja kombinatsioone erinevatest liikumisvahenditest ja -viisidest ning teenuse eest ka maksta.

Projekti peamiseks eesmärgiks on edendada säästlike liikumisviiside osakaalu linnaliikluses.

MaaS’i kasutajale tekib lisaväärtus tänu sellele, et liikuvusteenustele saab olema tagatud ligipääs ühe mobiilirakenduse kaudu, ehk mitme planeerimise, piletimüügi, broneerimise ja maksmise kanali asemel saab kõike seda teha mugavalt ühes nutitelefoni äpis. Klientide erinevatele soovidele vastamiseks pakub MaaS-i platvorm mitmekesist transpordivõimaluste menüüd, olgu selleks ühistransport, sõidu-, auto- või rattajagamine, takso, autorent, jalutamine või nende kombinatsioon.
Edukas MaaS-platvorm toob kaasa ka uusi ärimudeleid ja viise erinevate transpordivõimaluste korraldamiseks ja käitamiseks, mille eelisteks on juurdepääs täiustatud kasutaja- ja nõudlusteabele ning ühtlasi suurendab ning tekitab nõudlust uute veoettevõtjate teenuste järele.


MaaS-i eesmärk on olla oma kasutajatele parim liikuvuse korraldaja, pakkudes alternatiivi auto kasutusele, ehk mis võiks olla sama mugav kui isiklik auto, samas keskkonnasõbralikum ja isegi odavam.
Projekti tulemusel loodav lahendus võimaldab linnadel oma keskkonnaeesmärkide täitmiseks soodustada ühistranspordi kasutust.

Teenust on võimalik laiendada Eesti-siseselt ning rakendada seda ka mujal kui Tallinnas ja Tartus.
Projekti kogumaksumus on 300 000 eurot, Tartu linna kaasfinantseering 50 000 eurot ja Tallinna kaasfinantseering 100 000 eurot. Projekti toetatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest.
Projekti tegevused viiakse ellu 2023. aasta detsembrikuu lõpuks.


MaaS on üks Euroopa rohelise pealinna lipuprojektidest.

Roheline_pealinn_EK_horisontaalne_EST_varviline_RGB.jpg


 Viimati muudetud 12.01.2024