Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Kohalikud teod, rahvusvaheline tugi: „Tallinn 2035“ suunas

Kohalikud teod, rahvusvaheline tugi: „Tallinn 2035“ suunas

Kas oled märganud, kuidas meie linn muutub järjest hubasemaks, mugavamaks ja rohelisemaks? Paljud arendused on saanud teoks just tänu välisrahastusega projektidele, mis aitavad muuta Tallinna jätkusuutlikumaks ja parandavad igapäevaelu kvaliteeti.

Ajavahemikul 2020-2029 laekub Tallinnale erinevatest Euroopa Liidu fondidest muljetavaldavad 68,3 miljonit eurot toetust, mis võimaldab ellu viia märgilise tähtsusega algatusi. Olgu selleks uus trammiliin, hubasem kool või uued rohealad - kõik need algatused aitavad kujundada meie linna homset nägu.

Tallinn osaleb aktiivselt mitmetes rahvusvahelistes projektides, mis lisaks uutele lahendustele toovad linna ka lisaraha ning väärtuslikku koostöökogemust. Kõik need tegevused toetavad „Tallinn 2035“ arengustrateegiat ja viivad meid samm-sammult kestlikuma linna poole.
 

Mida siis selle raha eest saab?

Erinevatest linna ametites on käsil mitmeid projekte, millest toome välja just suurima toetuse saajad:

Keskkonna- ja Kommunaalamet

  • Vanasadama trammiliin: Projekt sai 36,5 miljoni euro suuruse Euroopa Liidu toetuse, et rajada uus trammiliin, mis soodustab säästvat liikuvust.
  • Kristiine ühistranspordisõlm: Selle 9,6 miljoni euro suuruse toetuse abil paranevad ümberistumisvõimalused erinevate transpordiliikide vahel, luues tõhusama transpordisüsteemi.
  • Jalgrattateed: Ligi 10,1 miljonit eurot investeeritakse Pärnu maantee, Tehnika tänava ning Liivalaia ja Suur-Ameerika tänavate jalgrattateede rajamisse.

Haridusamet

  • Energiasäästlik kool: Projekt Tallinna Prantsuse Lütseumi hoone energiatõhususe parandamiseks;
  • „Hoog sisse“ noorteprogramm: Viis spetsialisti töötavad noortega, kes ei õpi ega tööta, aidates neil leida sobiva õppeasutuse või töökoha ning pakkudes pikaajalist tuge nende valikute säilitamiseks.

Kultuuri- ja Spordiamet

  • „Linnad peale pimedat“ ja ööelu strateegiad: Projektid, mis keskenduvad Tallinna ööelu arendamisele ja turvalisuse, jätkusuutlikkuse ning kogukonna kaasamise parandamisele aastatel 2025–2035. Nende projektide kogutoetus ulatub ligi 200 000 euroni.

Linnavaraamet

  • Energiasääst kohaliku omavalitsuse hoonetes: Projekt keskendub energiatõhususe parandamisele ja taastuvenergia kasutuselevõtule, toetussumma ulatub 604 800 euroni.
  • NonHazCity 3: Projekt, mis vähendab ohtlikke aineid ehituses, et kaitsta veekeskkonda, inimeste tervist ja aitab saavutada säästvamaid hooneid (toetus 140 900 eurot).

Transpordiamet

  • Liikumine kliimaneutraalseks: Transpordiameti projektide eesmärk on ühendada ühistransport nutikalt uute liikumisviiside ja mikromobiilsusega ning teise projektiga leida taskukohaseid lahendusi, mis kasutavad tehisintellekti ja erinevaid andureid teekatete kahjustuste tuvastamiseks ja kaardistamiseks.

Sotsiaal- ja Tervishoiuamet on samuti mitme projektiga hõivatud, millest suurima välistoetusega projektid on:

  • Isikukeskne erihoolekande teenusmudel. Projekt sai ametliku lõpu just möödunud kuul ning seda toetati 1,49 miljoni euro ulatuses.
  • Kohalike omavalituste toetamine lõimumis- ja kohanemisteenuste pakkumisel ning tugiisikuteenus rahvusvahelise kaitse saajatele: Projektid saavad toetust vastavalt 500 000 ja 221 270 eurot.

Strateegiakeskuse juhtimisel suurimad toetused on saanud järgmised projektid:

  • SOFTacademy: mis keskendub Mustamäel nelja maja tervikrenoveerimisele ning ühtlasi saavad uue kuue ka majadevahelised hoovialad.
  • URBREATH: rohealasid ja linnaruumi vastupidavust kliimamuutustele parandav projekt, mille demoala asub Linnahalli lähedal mere ääres.
  • TREASoURcE: edendab jäätmevabadust ja korduskasutust, luues Põhjamaades ja Baltikumis materjalidele ja toodetele jätkusuutlikud väärtusahelad.
  • BIM4Gov: projekti laiem eesmärk on muuta avaliku sektori tööprotsessid BIM-tehnoloogia abil tõhusamaks ja kaasaegsemaks.
  • CliNeDest: loob lahendusi, mis aitavad Läänemere-äärsetel turismisihtkohtadel saavutada kliimaneutraalsust, järgides UNWTO Glasgow deklaratsiooni põhimõtteid.

Mitmed linnaruumi parandavad projektitaotlused on veel nö torus, mille s(t)aatus selgub lähikuudel.

 Miks osaleda välisprojektides?  

Välisprojektides osalemine pakub mitmeid võimalusi:  

  • Ideede katsetamine - välisprojektid võimaldavad linna ametitel ja asutustel leida uusi ideid ja lahendusi, neid  katsetada ja parendada enne laiemat rakendamist. 
  • Innovatsioon - välisprojektid toovad kaasa uuenduslikku lähenemist, nende otsimist ja loomist, aidates luua linnas jätkusuutlikke lahendusi  ning edendades uuenduslikke meetodeid. 
  • Rahvusvaheline kogemus - projektides osalemine toob linna uut kogemust ja teadmisi, mis aitavad paremini mõista meie väljakutseid ja nende lahendamise võimalusi. 
  • Lisarahastus - välisprojektides osalemine toob lisa linna eelarvesse, võimaldades täiendavat rahastust linna arenguprojektidele ja algatustele. 
Kõik läbiviidavad projektid toetavad "Tallinn 2035" arengustrateegia sihte ja eesmärke.