Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Vormsi roheala eskiisi tutvustuse järelkaja

Vormsi roheala eskiisi tutvustuse järelkaja

Maikuus toimunus GoGreenRoutes projekti raames jalutuskäigu ja avatud arutelu formaadis Vormsi roheala eskiisi tutvustus.

Jalutuskäigu jooksul rääkis Tallinna Botaanikaaia dendroloog Olev Abner Vormsi roheala olemasoleva haljastuse väärtustest ning hooldusvajadustest. Samuti tutvustas NÜÜD arhitektid büroo Vormsi roheala eskiisi. Kohtumise eesmärgiks oli saada tagasisidet, mille põhjal projekti veelgi täiustada. Kogusime kokku ka elanike küsimused, mille vastused avalikustame siin kõik koos allpool.

Vormsi roheala projekti tutvustava väljapanekuga saab tutvuda siin.
Eskiis (18.06.2023 seisuga) on kättesaadav siit
 
  • Küsimused seoses väliõppeklassiga.
Kes ja kuidas saavad välisõppeklassi kasutada? Kas ainult kohalikud koolid/lasteaiad?
Vormsi roheala väliterrass luuakse kõigile mõnusaks ajaveetmise kohaks. Muuhulgas saab seda kasutada väliõppeklassina. Eraldi kasutuspiiranguid selle kasutamiseks ei tehta ning loodame, et terrassi kasutamine toimub heaperemehelikult. 
  • Küsimused seoses galeriiga:
Kas võetakse kõik puud maha mis nö kasvavad galerii sees?
Võimaliku väligalerii juures kasvavad puud teevad hetkel liiga vanale vundamendile, mille säilitamise huvides tuleb teha hooldusraiet. Puid, mis vundamendile kahju ei tee, soovitakse alles jätta.


Milline saab olema galerii sisu? Kes koostab? Mida hakatakse galeriis eksponeerima?
Väligaleriis leiab kindlasti omale statsionaarse positsiooni Nehatu koolimaja ajalugu. Galeriipinda on võimalik kasutada ka nö avaliku näitusepinnana lähedalolevatel koolidel, lasteaedadel ja elanikel. Koostamine, vahetamine, korrastamise kohustused antakse projekti lõppedes üle kohalikule linnaosavalitsusele.
  • Kas on plaan rajada Narva mnt äärde roheline tuule- ja müratõke?
Tuul ja müra on Narva maantee poolsel äärel olnud tõesti ka varem mainimisel. Kohtumisel toodi välja, et võiks Narva maantee poolsele roheala äärde rajada kivimüüri või kujundada puudest-põõsastest sinna müra- ja tuuletõkke rivi. See küsimus lahendatakse järgmises projekteerimisstaadiumis, võttes arvesse piirkonna planeerimisplaane tulevikus.
  • Kas loodusõpperajale lisatakse ka väärtuslikke puude/taimede sildid ja muud olulised vaatamisväärsused rohealal?
Kuna roheala saab olema palju kasutatud piirkond kohalike elanike ja ka niisama möödujate poolt, siis lisatakse tutvustavad viidad, mis markeerivad kohalikke vaatamisväärsusi või muid olulisi punkte alal.
  • Haljastusega seotud küsimused 
Miks võetakse maha puid?
Puid ja põõsaid võetakse maha nii vähe kui võimalik. Varasemalt oleme palunud Tallinna Botaanikaaia dendroloogil koostada inventuur ja hinnang kohalikest puudest-põõsastest. Dendroloogi hinnangul on vaja alal teostada hooldusraiet, kuna osad vähem väärtusliku puud/põõsad varjutavad väärtuslikumaid, suuremaid põlispuid ja viljapuuaeda; mõned puud/põõsad rikuvad olemasolevat väärtuslikku vundamenti; vaatekoridoride loomiseks on tarvilik hõredamaks muuta käigurajad, et luua rohkem turvatunnet. Mainitud uuring Tallinna Botaanikaaia dendroloogi poolt on leitav siin.


Kas kortermajade poolt võetakse ka põõsaid maha?
Ala idapoolses osas, mis jääb kortermajade poole asub peamine viljapuude ala. Seega toimub hooldusraie ka selles osas.
  • Millal lahendus valmis saab?
Töötame selle nimel, et lõplik lahendus oleks valmis 2024. aasta kevadel. Piiratud eelarve tõttu lähtume eelkõige etapiviisiliselt, keskendudes ennekõike ligipääsetavuse loomisele - jalgradade rajamine (mh üle hooajaliselt liigniiske ala) ja olemasoleva kõrghaljastuse hooldus (vajaduspõhine hooldusraie).
  • Turvalisus ja hooldus
Kuidas kaitstakse vandaalitsemise eest?
Rohealale luuakse uuenduste käigus vaatekoridorid, mille raames ei ole võimalik vandaalidel enam nii mugavalt rohealal varjuda. Tulevikus on plaan ja võimalus paika panna ka turvakaamerad ning kindlasti ei puudu alalt valgustus, mis samuti tekitab vandaalidel ebamugavusi oma tegude toimepanekuks.


Kui palju ala hooldama peab? Mis materjali kasutatakse?
Et tulemus kestaks kaua ilus ja korras, tuleb igal juhul ala hooldada heaperemehelikult. Kuna kasutatavad materjalid on kõik naturaalsed ja looduspõhised (peamiselt puit), siis tuleb jälgida, kas ja kuidas kohalikud ilmastikuolud alale mõjuvad. Sellest johtuvalt tuleb planeerida ka ala hooldamine. Peale projekti lõppu jääb vastutajaks Lasnamäe Linnaosa Valitsus.

 
Jalutuskäik toimus programmi Horizon 2020 välisprojekti “GoGreenRoutes” raames, mille eesmärk on rakendada Vormsi rohealal looduspõhiseid lahendusi. Tegevusi kureerib Tallinna Strateegiakeskus koostöös Tallinna Keskkonna- ja Komunnaalametiga ja Lasnamäe Linnaosa Valitsusega.

Projektiga saab tutvuda lähemalt Tallinna välisprojektide kodulehel.