Skip to content
Tallinn.ee
Juurdepääsetavus
 °C

KIEL

Kieli linna moto on: Kiel. Sailing City

Kiel on Schleswig-Holsteini liidumaa pealinn. Schleswig-Holsteini liidumaa pindala on 15,9 km2  ja elanike arv ca 2,9 milj. Kiel on  Saksamaa põhjapoolseim suurlinn, mille  elanike arv on ca  249 00 ja  pindala 118 km2. Kielis töötab Eesti Vabariigi aukonsul.

Kiel paikneb Läänemere 17 km pikkuse kitsa fjordi kahel kaldal: läänekaldal tekkis linna keskus ja idakaldal arendati tööstust ja laevaehitust (ka Saksamaa suurim ThyssenKrupp Marine Systems (TKMS). Kiilukujulisest fjordist tuleneb ka linna nimi.

Linn:  aastatel 1233-1242 rajas Schauenburgi ja Holsteini krahv Adolf IV linna Holstenstadt tom Kyle (väike Kiel, linn fjordi ääres), mis sai 1242. aastal Lübecki linnaõiguse. 1431 muutis aadelkond linna kogu ümbruskonna suurimaks kapitalituruks nn Kieler Umschlag, kus nädala jooksul toimus suur raharinglus, sooritati erinevaid tehinguid ja järgnes rahvapidu. 1975. aastast kannavad Kieli ajaloolised talvised pidustused seda nime.

- 1918. aastal sai Kieli madruste ülestõusust alguse Saksa revolutsioon keisririigi kukutamiseks, mille tulemusena tekkis Weimari Vabariik.

- Kiel on ülikoolilinn: Christian Albrechti Ülikool (C-A-U) rajati 1665, fakultatiivselt õpetatakse ka eesti keelt.

- 1946. aastal oli Kiel peale II. Maailmasõda brittide võimutsoonis
- II. Maailmasõjas purustati Kielis kui sõjaväe ja relvastuse tootmise tugikohas alliansi pommirünnakutega 83% hoonetest, hävis kogu ajalooline vanalinn.
- Kieli loss, mis rajati koos linnaga, hävis täielikult 1944, praeguse punastest tellistest ehitis valmis 1963.a. Lossis sündis 1728.a. tulevane Vene tsaar Peeter III, kui tema ema, Vene tsaarinna Katarina II, oli ka Schleswig-Holsteini ja Gottorfi hertsoginna.
- Holstenstrasse  on Kielis 1953 rajatud esimene jalakäijate tsoon kogu Saksamaa ulatuses, selle eeskujul moodustati ka Viru jalakäijate tänav.

Meri: Kieli fjord on looduslik süvasadam

- linnapildis on  iseloomulikud  suured kruiisilaevad otse keset linna

- alates 1871. aastast on Kiel üks Saksamaa peamisi sõjasadamaid ja hiljem ka NATO baase
- Hansakoge - 1380. a. pärineva keskaegse hansalaeva autentne koopia on  aktiivselt kasutusel õppe- ja koolituslaevana ning  ürituste korraldamiseks.
- Gorch Fock’i,  saksa kirjaniku Gorch Fock, pärisnimega Johann Wilhelm Kinau, järgi nimetatud maailmakuulsa purjekas- koolituslaeva kodusadam ja ka kuulsa purjeka „Thor Heyerdahli“ kodusadam

- Kieli kanal (NOK), mis algab Kiel-Holtenau linnosas, on üks enimkasutatavaid kunstlikke veeteid  maailmas. See juba 1779 rajatud, tänaseks 98km pikkune kanal ühendab Läänemerd ja Põhjamerd ning lühendab laevateed ligi 250 meremiili ehk   460 km võrra,

- Kieli Schilksee on  suur purjetamiskeskus, mis rajati 1972.a. olümpiamängude purjeregatiks, olümpiaregatt toimus Kielis ka 1936.

- Kieli Nädal on 19. saj. lõpust maailma suurim purjetamisüritus ja Põhjamaade suurim rahvapidu, mis on aset leidnud juba  136 korda.
Kieler Woche 2019 toimub 22.-30. juunini

- Kieli sprotid – Kieli nn kaubamärk, mida kasutatakse nii maiustuste kui suveniiride tootmisel

 

Viimati muudetud 04.12.2022