Virmalise Lasteaia lapsed uurisid MATIK-õpet
16.-20. novembrini toimus Virmalise Lasteaias MATIK- ehk STEAM õppele pühendatud nädal. Korraldasime STEAM nädala meie toredate partneritega Lätist, Tšehhist, Bulgaariast ja Hispaaniast, kellega toimetame Erasmus+ poolt toetatava projekti “STEAM alushariduses – lihtne ja lõbus!” raames.
Kuna oleme pidanud partneritega oma traditsioonilised silmast silma kohtumised praegu hoopis veebi vahendusel, siis mõtlesimegi, et kuigi me ei saa praegu silmast silma kohtuda, siis ühe põneva ja toreda nädala saame oma lasteaedades korraga ikka korraldada. Mõeldud, tehtud!
Meie lasteaias tegutseb STEAM õppele pühendatud meeskond, kes nädala korraldamist koordineeris. Igal päeval olid meil kindlad teemad, mis seotud STEAM õppega: esmaspäeval oli lasteaias teaduspäev (ehk siis S, mis inglese keeles tähendab science), iga rühm tegi katseid vastavalt oma projektõppe teemale ning vanusele. Küll uuriti õhu liikumist, tehti erinevaid katseid värvidega jne. Rändajate rühm tegi muinasjutu põhjal hoopis katseid võõrkeele mõistmisega.
Teisipäevane päev oli pühendatud kunstile (A, ehk i.k art). Küll harjutati voolimisoskuseid ning saadeti nt Uudistajate rühmas rändlinnud teele ühe lapse sõnadega: "Vau, nüüd meie rühma linnukesed saavad ka kõik koos ära lennata soojale maale!" Õpiti valmistama etenduse jaoks rekvisiite ja maske, ka see on ju kõik puhas mõõtmistöö 😊Või uuriti hoopis gloobust ning hakati sellest maketti valmistama.
Kolmapäeval oli fookuses matemaatika oma ilu ja võluga (M ehk i.k math). Lapsed said praktiliste tegevuste käigus meisterdada looduslikest vahenditest nagu kastanimunad ja tammetõrud, erinevaid numbreid. meie kõige vanemad lapsed Rändajate rühmast lahendasid võistlus- ja meeskonnamängudes arvutamisülesandeid. Meisterdati ka jäätisepulkadest lindudele erinevatest kujunditest pesakaste.
Neljapäeval jätkus meie nädal tehnoloogia lainel (T, ehk inglese keeles technology). Lapsed tutvusid väikese, kuid tegusa robotiga Ozobot. Meie kõige väiksemad tutvusid tahvelarvutitega ning mis põnevaid õppemänge sealt leida võib. Rändajate rühmas asub suur interaktiivne tahvel, millega lapsed koostasid omaloodud näidenditele kavasid.
Reede oli tore päev, kus lapsed said proovile panna oma insenerioskused (E, ehk i.k engineering). Ehitusmängud on üks parimaid võimalusi insenerioskuste arendamseks; sellel päeval valmisid lossikujuline unistuste lasteaed, etenduste jaoks sobilikud lavad ning puidust kuusepuu, mis kannab juba laste jõulusoove.
Kerli Stein, Tallinna Virmalise Lasteaia direktor