Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Löwenruh´ park

Löwenruh´ park

Löwenruh’ park (Mustamäe tee 59a) kuulus kunagi Mustamäe ja Linnu tee nurgal asunud suvemõisa juurde. Maa eraldati suvemõisa tarvis aastail 1653−1656, mil Kristiine heina­maa tükeldati 46 osaks ja müüdi linna­kodanikele. Pärast Põhjasõda läks suve­mõis hilisema Tallinna kuberneri Friedrich von Löweni valdusesse, siit on tulnud ka pargi nimi. 1774. aastal Pärnu maanteelt kunagise suvemõisani rajatud tee on praegu tuntud Linnu teena.

18. saj lõpul sai suvemõisa omanikuks Freidrich von Rosen, kelle järgi on hüüti mõisa ka Roosna mõisaks. 1798. a avati siin lõbustus‑ ja kümblus­asutus, kus tegeldi ka ravimisega. Tegutses restoran, kondiitri­äri, tantsu­saal, oli avatud keegli­rada ja laske­tiir, mõisas mängiti ka näitemänge. Aastail 1804−1811 asus pargis kaupmees Friedrich Noltele kuulunud ettevõte, kus valmistati äädikat, šokolaadi, värve ja salpeetrit.

19. saj keskel taastati suvemõisa peahoone ja park kujundati põhjalikult ümber. Nüüd rajati Löwenruh’ parki 19 suurt kalakasvatustiiki. Pargi ees kahel pool silda paiknesid 19. saj keskpaiku Saksamaalt ostetud kaks lõviskulptuuri. 1886. a põles mõisa peahoone maha. 1936. aastal müüs omanik Anna Graf 26 ha suuruse maavalduse ASile Kopli Kinnisvarad. 1945. a rajati siia EKP Keskkomitee põllumajanduslik abimajand, 1948. a kalakasvatus, mis eri nimede all tegutses 1957. aastani.

Pargi põhiline, praeguseni säilinud planeering pärineb arvatavasti 19. saj lõpust ja 20. saj algusest, mil on istutatud enamik pargi keskosa vanu puid. Pargi ristkülikukujulist keskosa ümbritsevad kõigist külgedest tiigid. Alles on hobuse­tall ja jääkelder.

Liigiline koosseis (2008): umbes 50 nimetust puittaimi. Põhipargis ja selle ümbritseval alal (umbes 9 ha) kasvab üle 500 puu, peale nende veel väiksed puude­rühmad ja sanglepikud. Ligi kolmandik puudest on sanglepad ja veerand vahtrad. Tähele­panu köidavad põlised hobu­kastanid ja hõbe­remmelgad ning vene lehised. Haruldasemad on punane tamm, harilik vaher „Schwedleri” ning rabe remmelgas „Bullata”. Aastail 2005−2007 parki uuendati ja täiendati noorte puudega.

2008. aastal rajati pargi põhja­poolsesse ossa kogu­pere mängu­väljak, paigaldati väli­trenažöörid.

 

 

 

 

Viimati muudetud 21.02.2024