Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Parkide päev

Parkide päev

Parkide päev 2021

 Parkide päeva raames toimuvad loodusretked. Täpsem info ja registreerimine eesti keeles  ja vene keeles.

Parkide päev 2019

24.mail tähistatakse ülemaailmset Parkide päeva, mis sel aastal pöörab tähelepanu parkide looduslikele aaretele. Üheks selliseks põnevaks aardeid täis paigaks on Nõmme - Mustamäe maastikukaitseala, mis pakub palju põnevaid aardeid ja avastusrõõmu.

Nõmme - Mustamäe maastikukaitseala on moodustatud 2004.a. Mustamäe nõlva, Nõmme liivikute, allika-alade ja suure puhkemajandusliku tähtsusega metsade kaitseks ning tutvustamiseks, samuti linnametsade elustiku mitmekesistamise säilitamiseks. Kaitseala pindala koos piiranguvöönditega on 199,8 ha. Osa kaitsealal paiknevaid objekte olid üksikobjektidena kaitse all juba varem.

24.mail toimub Mustamäe - Nõmme maastikukaitsealal tasuta loodusretk linnaelanikele. Registreerida  saab SIIN

Rahvusvaheline Parkide päeva koduleht

EDoP 2019_EE_Social media.png


Parkide päev 2018

jaapani_aed_011.jpg24. mail 2018 tähistatakse üle-euroopalist kaitsealade päeva, mis sellel aastal kutsub tähelepanu pöörama kultuuripärandile. Tallinna mitmekesisest loodusest ja parkide rohkusest ajendatuna kutsume aga kõiki tallinlasi kodulähedastele rohealadele, et tähistada üheskoos Parkide päeva. Möödunud aastal alguse saanud päeva keskne idee on tutvustada erinevate matkadega linnalooduse väärtusi kui kutsuda inimesi iseseisvalt oma kodusümbruse loodusega tutvust tegema. Lisaks saadavale positiivsele enesetundele, rõõmule liikumisest, võib looduses liikumise ühendada ka õpetliku aspektiga. Võimalusi selleks on väga mitmeid, alustades erinevatest määrajatest kuni nutirakendusteni välja.

Tasuta juhendajaga matkad ootavad huvilisi 24. mail Merimetsa kaitsealal ja Tallinna Botaanikaaias, erialaspetsialistid on oodatud Tallinna Botaanikaaias toimuvale seminarile „Looduspärand kultuuripärandis“.  

Seminari kava:

11.00 - 11.10  Tervitussõnad Züleyxa Izmailova
                         Tallinna abilinnapea
11.10 - 11.40 Looduse ja inimese vaheline side
                         Hendrik Relve, looduse- ja rännumees
11.40 - 12.10  Liigirikkuse ilu
                         Grete Arro, PhD Tallinna Ülikool
12.10 - 12.40  Vana pargi taimestiku võlu ja valu
                         Sulev Nurme, maastikuarhitekt AB Artes Terrae
12.40 - 13.10  Rocca al Mare suvemõisast taluaedadeni: loodus ja kultuur Eesti Vabaõhumuuseumis
                         Anneli Banner, Eesti Vabaõhumuuseum
13.10 - 13.40  Lõunapaus
13.40 - 14.10  Looduskaitse versus muinsuskaitse
                         Silja Konsa, Tallinna Botaanikaaed
14.10 - 14.40  Jäätmaa kui väärtus
                         Helen Sooväli-Sepping, PhD Tallinna Ülikool
14.40 - 15.00  Kohvipaus
15.00 - 15.30  Ökosüsteemide teenused ja väärtused Tallinna elanike jaoks
                          Piret Kuldna, SEI Tallinn
15.30 - 16.15  Tallinna parkide lugu
                          Tiina Tallinn, arhitekt
18.00                Olev Abneriga jalutuskäik Tallinna Botaanikaaias

Merimetsa kaitseala matka juhendab Timo Kark, kes annab ülevaate kaitseala loomisest, seal leiduvatest väärtustest, probleemidest kui igaühe õigusest. Toimuvad õpetlikud ja aktiivsed tegevused lastele.

Selga ja jalga palume panna maastikul liikumiseks sobivad riided ja jalanõud. Kogunemine Kolde pst. ja Pelguranna tn ristumiskoha nurgal, terviseradade kaardi ees. Kaitseala läheduses peatub linnaliini buss nr. 40 (väljub Viru keskuse terminalist). Sõit kestab 25 minutit, bussist tuleb väljuda Supelranna peatuses ning liikuda Pelguranna tänavalt Kolde pst suunas.

Matka algab kell 18:00, kestab kuni 2 tundi. Matk toimub eesti keeles. Tasuta.

Tallinna Botaanikaaia matka juhendab dendroloog Olev Abner. Botaanikaaia keskne ekspositsioon on dendraarium – puittaimede ekspositsioon. Matka käigus tutvutakse dendropargi kui pargi alamliigiga, tutvutakse taimesüstemaatika, dendropargi loomise põhimõtetega ning sellega, kuidas erinevad rühmad dendropargis paiknevad

Selga ja jalga palume panna maastikul liikumiseks sobivad riided ja jalanõud. NB! Muru võib olla märg ja määrida jalanõusid. Botaanikaaeda sõidavad linnaliini bussid nr. 34A ja 38 (väljuvad Viru keskuse terminalist). Sõit kestab 20-25 minutit ja bussist tuleb väljuda Kloostrimetsa peatuses. Kogunemine parkla kassa juures.

Matk algab kell 18:00, kestab kuni 2 tundi. Matk toimub eesti keeles. Tasuta.

Kellel aga soov rohealadega iseseisvalt tutvust teha, siis tasub tutvuda Tallinna Keskkonnaameti juhitud projekti NATTOURS raames valminud veebiportaaliga https://citynature.eu/et/. Portaal sisaldab infot Tallinna kümne liigirikkama ja põnevama roheala kohta, samuti fakte alade elurikkuse ja ajaloo osas. Veebilehe sisu on eesti-, inglise-, vene- ja soomekeelne.

Teine põnev rakendus, mida looduses mugav kasutada, on Tallinna Ülikooli ja Keskkonnaameti koostöös valminud digitaalne rakendus Avastusrada (www.avastusrada.ee). Nutiseadme veebilehitsejas töötav rakendusega saavad osalejad küsimustele vastates oma teadmisi testida ja koguda uut infot piirkonna loodus- ja kultuuriobjektide kohta. Virtuaalseid radu leiab peaaegu igast Tallinna linnajaost. Nutikust saab proovile panna näiteks Tallinna Botaanikaaias, Tallinna Loomaaias, Kadrioru pargis, Pikakari rannarajal või hiljuti valminud kesklinna piirkonna parkides kulgeval rajal.

Kindlasti tasub oma tähelepanekud Tallinna elurikkuse kohta edastada Tallinna elurikkuse andmebaasi https://elurikkus.tallinn.ee/kaart. Nii aitab kogutud teave spetsialistidel igapäevatöös kvaliteetsemaid otsuseid teha, mis aga veelgi olulisem, elurikkuse märkamine edendab rahvateadust.


Parkide päev 2017        

EDoP 17 poster web.pngTallinn tähistab esmakordselt Euroopa kaitsealade päeva raames 24.mail Parkide päeva, mis on osa Eesti looduskaitsekuu tegevustest.

Kolmes Tallinna pargis – Hirvepargis, Löwenruh´ ja Ravila tänava pargis toimuvad sellel päeval juhendatud loodushariduslikud tegevused ja jalgsimatkad.

Hirvepargis algavad tegevused kell 11.00, mil toimub parki ja 30 haruldast puud tutvustavate infostendide avamine (kohvik Kalambuuri lähedal, Toompuiestee 8). Kõikidel siltidel on QR-kood, mille abil on võimalik linna kodulehelt lugeda põhjalikumat informatsiooni. Lisaks antakse välja Hirveparki tutvustav loodushariduslik trükis (eesti ja inglise keeles). Kohapeal tutvustab pargi ajalugu Tiina Tallinn ja ringkäiku pargis juhendab Olev Abner.

Kell 14.00 tutvustab giid Martin Suuroja Löwenruh´pargi (Mustamäe tee, 59a) väärtusi ja piirkonnale iseloomulike suvemõisate ajalugu. Kogunemine Lõviskulptuuri juures. Matka kestus 1,5 tundi.

Antti ja Ivo_väike.jpgPäeva lõpetab Nõmmel, 2007. a. riikliku kaitse all võetud, Ravila pargis (Ravila 13) kell 18.00 algav kogupere õhtu. Lapsi rõõmustavad plekkpurgist maskott Pandu ja Lapi porokoer Kama. Tegevusi juhendavad Tallinna Keskkonna - ja Kommunaalameti, Nõmme Loodusmaja, Eesti Pandipakendi ja Riigimetsa Majandamise Keskuse juhendajad. Teadmisi saab proovile panna viktoriinis, erinevate ülesannete lahendamises, meisterdada taimekaarte ning arutleda loodushoiu teemadel. Muusikalist meeleolu loovad Ivo Linna ja Antti Kammiste. Kuna Nõmme kitsatel tänavatel on parkimine raskendatud, soovitame tulla kas jalgsi, jalgratta või ühistranspordiga (bussid 14,18,33, peatus Nurme).

Kõik üritused on tasuta. Flayer (pdf failina A leht, B leht) Pargide päeva flaier veebi.jpg

Parkide päeva uudised.

Parkide päev tähistatakse ka Tallinna Loomaaias, mille raames pakutakse Õismäe kooliõpilastele ekskursioone ning võimalust looduskaitsekuul külastada loomaaeda ja osaleda Kuke skulptuuri avamisel. Linnaruumi mitmekesisust tähistaval Parkide päeval avatakse kell 14.30 loomaaias, takiinide aediku naabruses, õhtumaades ärksust ja töökust ning idamaade kultuuris õnne sümboliseerivat kukke kujutav skulptuur. Loomaaia kassad on mõlemas väravas on avatud kella 9-18, loomaaed suletakse kell 20. Siseekspositsioonid ja laste loomaaed keskkonnahariduskeskuses töötavad 10-19.

Viimati muudetud 20.05.2021