Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Stroomi rannapark

Stroomi rannapark

Stroomi rannapark (31,2 ha) asub Pelguranna tänava ja mere vahel. Populaarseks suvituskohaks muutus rannapark 1920. aastatel.

Üks ala esimesi kujutisi on antud 1688. aastal Samuel Waxelbergi kaardil, kus Stroomi piirkonda on põhiliselt kujutatud rohumaana, kus võis kasvada ka puid ja põõsaid, ala soisust arvestades olla pajustikke ning kõrgemal kuivemal kohal ka kaskesid. Stroomi ehk Merimetsa metsa nimi on tulnud Paldiski maantee ääres asunud Stroomi kõrtsi omanikuhärra Bengt Fromhold Strohmi nimest. Merimetsa nimi on tulnud Merimetsa suvemõisast, mis samuti asus Paldiski maantee ääres.

Praegust Stroomi metsaala muutsid 19. sajandil rajatud puiesteed, mis suundusid Seewaldi ja Dehni suvemõisate juurest loodesse mere poole, ilmselt juba tollal kasutati osa randa supluskohana. Tõenäoliselt 19. sajandi algul sai alguse ka Seewaldi pargi rajamine. Arvestades et 19. sajandil hakati Tallinnas metsastama luiteid ja liivaalasid, võidi seda teha ka praegusel Stroomi metsaalal.

1934. a hakati ala kujundama pargiks, selleks tasandati liivakünkad, rajati teerajad, väljakud ja mänguplatsid. 1935. a valmis piirkonna planeerimise kava (arhitekt Anton Soans) ja 37,7 ha anti 25 aastaks Pelgulinna Ranna Heakorra ja Kaunistamise Seltsile kasutada. 1935−1939 ala haljastati, sinna istutati Veskimetsa puukoolist saadud ebajasmiine, hobukastaneid, jalakaid, kaski, lehiseid, läätspuid, sireleid, tammesid jt.

Aastatel 1935−1938 ehitati Stroomi rannapargi alale kahekorruseline rannahoone, kus asus ka Pelguranna restoran. Seltsi eestvõttel rajati rannapargi alale ligi 100 m pikkune ujumissild, muusikapaviljon, riietusruumid, kioskid, kiiged, veidi eemale Stroomi metsa ka tantsutare. Pärast II maailmasõda randa ei kasutatud.

1950. aastal rannahoone põles. 1978. aastal valmis vahepeal hooldamata ranna uuesti kasutuselevõtuks detailplaneering ja kapitaalremondi projekt. Stroomi ranna heakorrastus‑ ja arengu projekti raames valmis 2001. aastal uus rannahoone. Põhja‑Tallinna Valitsuse eestvedamisel korrastati rand, uuendati haljastust, rajati jalutus‑ ja jalgrattateid ning muruväljakuid.

Stroomi rannapargis on pingid, prügikastid, grillimiskohad. Lisaks valgustatud jalgteed, jalg­ratta­teed, hulgaliselt mängu- ja spordi­väljakuid ning treeninguseadmeid.

Peale rannahoone asub rannapargi alal ka vetel­pääste tugi­punkt, ranna­tarvete laenutus­punkt ning söögi‑ ja joogikohad.

 

 

 

Viimati muudetud 21.02.2024