Läänemere päev 26.08.2021

Programme in Englishна русском языке

Kell 9.00-15.30 Läänemere päeva konverents

Konverentsil arutatakse Läänemere ning Tallinnaga seotud veeteemasid mitme erineva nurga alt. Ettekanded käsitlevad Läänemere seisundit, inimtegevuse mõju Läänemerele ja mere ökoloogilise seisundi muutusi. Lisaks Läänemerele tuleb jutuks Tallinnas asuvate pinnaveekogude puhtus, sademevee käitlemine, Tallinna joogiveega varustamise olukord ja Tallinna joogivee-reservuaari Ülemiste järve avamise ümber toimuv arutelu. Konverentsi päevakava on leitav siit.

Läänemere päeva konverents toimub Tallinna mereväravas uhiuues ja keskkonnasõbralikus Vanasadama kruiisiterminalis (https://www.ts.ee/liikumisteekond-promenaadile-ja-kruiisiterminali/). Juuli keskpaigas valminud terminali energiavajadus tagatakse Põhjamaade kliimale kohandatud päikesepaneelidega ning rajatist köetakse ja jahutatakse  soojuspumba abil mereenergiaga. Terminali katusel lookleb linnakodanikele ja -külastajatele avatud rohke rohelusega ligi kilomeetri pikkune promenaad, kust avanevad võrratud vaated nii merele kui ka Tallinna linnale.

Registreerimine konverentsile.

 

Kell 10 Loodusretked Aegna saarele

eesti ja vene keeles 

26. augustil algusega kell 10.00 toimuvad Aegnal loodusretked, mille giidideks on Hugo Udusaar (eesti keeles) ja Olev Abner (vene keeles).

Aegna saar asub 14 km kaugusel Tallinnast ning on pindalalt (3 km2) Eestis 17. kohal. Alates 1991. aastaston Aegna saar maastikukaitseala, et säilitada väikesaare loodust ja ainulaadset kultuuripärandit tugeva külastuskoormuse tingimustes. Saare loodusväärtusteks on vanad metsad, eriilmelised rannad, väiksed soolaigud ja suured rändrahnud.

Loodusretkel osalemine on tasuta, vajalik eelnev registreerimine. 

Igas rühmas saab osaleda maksimaalselt 25 inimest. Alaealised võivad õppereisil osaleda vaid koos täiskasvanud saatjaga!

Korraldajad paluvad õppereisidel osalejatel riietuda vastavalt ilmastikule, arvestada meresõiduga ning pika jalutuskäiguga saarel. Kaasa palutakse võtta piknikusöök ja joogivesi.

Laev väljub Piritalt kell 10.30 (jõuab Aegnale 11.30) ja väljub Aegnalt kell 18.30 (Tallinnas tagasi kell 19.30).

 

Kell 11 keskkonnahariduslik õppeprogramm lasteaialastele 

Mereprügipüüduri Seabin tühjendamise raames. Osaleb Pirita Lasteaia rühm.

 

Kell 12–14 meresõlmede sidumine ja ühisjoonistamine teemal „Minu Läänemeri“

Mustamäe Laste Loomingu Majas (E. Vilde tee 54) 

Lastele õpetatakse meresõlmede sidumist ning seejärel toimub sõlmesidumisvõistlus. Seejärel toimub ühine joonistamine teemal „Meie Läänemeri“. Üritus toimub kahes keeles, juhendajaks on Mustamäe Laste Loomingu Maja Jungakooli õpetaja Dmitri Petrjakov.

Osaleda võivad kõik soovijad, eelregistreerimine mllm@mllm.tln.edu.ee
Jälgige lisainfo Facebook lehelt hiljemalt üks päev enne ürituse toimumist.

 

Kell 13 - 17/18 Läänemere päev Tallinna kalaturul

(Kalasadama 5)

Lisaks tavapärasele kalaturule antakse külastajatele nõu selle kohta, miks on kala meile kasulik ja vajalik. Jagatakse teavet Läänemere kalade ja nende valmistamisvõimaluste kohta ning räägitakse põhjustest, miks tasub kala osta just kalaturult. 

Külas on kalakokk Hanno Kase, kes valmistab Läänemere kaladest roogasid, mida saab ka degusteerida.

Eraldi programm on lastele, kus tutvustatakse Läänemere kalu ja kalatoitusid, toimuvad kalade-teemalised mängud ja meisterdamised. Külas on ka kampaania „Kala kõlab hästi“ maskott Siia-Miia.Lisainfo ka Facebooki lehelt.

 

Kell 13–17 Kristiine noortekeskuses

(Sõpruse puiestee 4a)

vaadatakse ühiselt Läänemere teemalist õppefilmi "Uudishimu tippkeskus osa 16".
Valmistatakse lihtsaid kalaroogi, tehakse värvilisest liivast liivamaale ja arutletakse Läänemere hoidmise üle. Osaleda võivad kõik soovijad, noortekeskuse teenused on suunatud 7-26-aastastele noortele

Lisainfo Kristiine noortekeskuse Facebook lehel üks päev enne ürituse toimumist.

 

Kell 14–19 „Aegna saatkond“ Inglirannas

(Russalka taga, Reidi teel)

Saatkonna telk on avatud kl 14-17. Saatkonnast leiavad huvilised infomaterjale Aegna saare kohta; seal saab kohtuda saarevanemaga ning uurida temalt otse, kuidas saarel elu läheb. Täistundidel toimuvad saart ja elu saarel tutvustavad ettekanded. Vladislav Koržets pakub Läänemere-kalamaitseid ning jagab juhiseid kala käitlemiseks. Saatkonda juurde pannakse üles ka näitus sellesuvise Aegna loodusfotokonkursi töödest ning autasustatakse parimaid konkursil osalejaid. Saatkonnatelgi kõrval on avatud lasteala, kus lapsed koos tegevusjuhendajate saavad joonistada või pallimänge mängida. Aegna-reise korraldav Watersport toob kõigile uudistamiseks oma kiirkaatri, millega tavaliselt sõidutatakse rahvast Viimsist Aegnale kõigest 5 minutiga.

Ürituse lõpetab kl 18 algav Kukerpillide kontsert. Täpsem programm on leitav siit. Aegna saatkonda on oodatud kõik huvilised, ka kontsert on tasuta.

  

Kell 16.00–17.30 kokandustund

Põhja-Tallinna noortekeskuses (Kopli 89)

kus valmistatakse kalarooga Läänemere kalast. Osaleda võivad kõik soovijad, noortekeskuse teenused on suunatud 7-26-aastastele noortele.

Lisainfo Põhja-Tallinna noortekeskuse Facebook lehel hiljemalt üks päva enne ürituse toimumist.

 

Kell 16.30–18.00 Jalutuskäigud Reidi teel

eesti ja vene keeles. 

Jalutuskäik algusega kell 16.30 Reidi teel Ahtri ristmikult (Lootsi 3a hoone ees) kuni Russalkani.

Jalutuskäigu teema on „Reidi tee linnaruumis“. Jalutuskäigu pikkuseks on  1,7 km. ja kestvus 1,5 h.

Giidid: maastikuarhitekt Kersti Lootus ja Gennadi Gramberg.

Reidi tee on kõige uuem tänav pealinnas, mis avas veelgi rohkem Tallinna kesklinna mere poole. Jalutuskäigul räägitakse Reidi tee tähtsusest linnaruumis, huvitavatest leidudest tänava ehituse käigus, kunstilistest lahendustest tänava promenaadi kujundamisel ja Tallinna ajaloost merelinnana. 

 

Kell 18–20 Läänemerest inspireeritud loodusehituse töötuba

Töötoas tutvustatakse võimalusi, kuidas Läänemere randades leiduvast looduslikust materjalist – savist ja pilliroost – saab teha ehitusklotse. Tutvume nende ehitusmaterjalidega ning ehitame Pelguaia kogukonnaaeda eriilmelise teadetetahvli. Kasutame Põhja-Eesti ja Lõuna-Eesti savi, meisterdame nii toorsaviplokke kui seinaelemente, kus segus kasutame armeeringuks looduslikku kiudu – põhku ja roogu. Looduslik savi-materjal seinas annab lisaks struktuursele tugevusele ja silmailule ka võimaluse parandada sisekliimat.

Juhendaja Sven Aluste, grupi suurus 25in, kestvus 2h.
Töötuba toimub Pelguaias (Ehte 40). Töötoas osalemine tasuta, kuid vajalik eelregistreerimine veebivormi kaudu 
 
 

Kell 19–21 Ekskursioon Tallinna Vanasadamas

Tule  avastama  Tallinna mereäärt ja mereäärseid arendusi. Kutsume Sind Läänemerepäeval, 26.augustil ekskursioonile Vanasadamasse. Tallinna Sadama arendusosakonna juhataja Hele-Mai Metsal räägib läbi sadama-ala kulgeva ringkäigu jooksul, milline oli sadama ajalooliselt ning milliseks see kujuneb tulevikus.

Ekskursioon kestab umbes kaks tundi, algab kell 19:00 Inglirannast ning lõpeb päikeseloojangu imetlemisega uuel kruiisipromenaadil. Haigusnähtudega palun ära tule ning loodame, et Sul on olemas COVID tõend. Osalejate arv on piiratud.

REGISTREERIMINE ON LÕPPENUD.

Kontakt: s.arro@ts.ee

Lisainfo kõigi siin lehel nimetatud ürituste osas:
Elena Sapp
616 4003
 

Läänemere päeva korraldamist Eestis koordineerib Soome Instituut koos Soome Suursaatkonnaga Tallinnas.

Viimati muudetud: 25.08.2021