Klindipargi väärtused

Tallinnas on looduslikult tähtsaid objekte kõige arvukamalt just Lasnamäe ja Pirita linnaosades. Seal asub Maarjamäe paekallas, mis võeti 1992. aastal Lauluväljakust kuni Kose teeni looduskaitse alla. Klindipark markeeribki ühte osa laiaulatuslikust Balti klindist mis moodustab Tallinna piiresse jääva paekalda kõrgeima ja kõige paremini jälgitavama osa. Lisaks Maarjamäe paekaldale, on veel üheks suureks ja maastikuliselt kauneimaks piirkonnaks Pirita ürgorg mis defineerib klindipargi idapoolse otsa.

Paekalda jalamil esineb ka rohkelt allikaid, mis toituvad Lasnamäe paelaval lubjakivi lõhedesse imbunud veest, sealhulgas Varsaallikad, Purde juga ja Katleri oja. Lauluväljaku lähistel lõikub paeplatoosse Hundikuristiku oja.

Maarjamäe klindil asuv loopealne on kasvukohaks väärtuslikele taimekooslustele, kuhu kuuluvad mitmed haruldased taimeliigid. Lisaks asub siin ka klindialune mets millele iseloomulik mikrokliima on loonud head tingimused omalaadse metsatüübi tekkeks ning mida tänu oma lopsakusele võib kirjeldada kui põhjamaist džunglit.

 

 

Viimati muudetud: 05.10.2021