Signature House ja Kopli couture

Kopli poolsaare otsas, aadressisildiga Kaevuri 1, paikneb kena 100-aastane klassitsistlik paekivimaja, mis oma hoolitsetud välimusega ümbruskonnaga kerge kontrasti tekitab.

Signature House tagumise trepikoja II korrusel on avatud näitus, mis tutvustab Vello Trelli maale läbi aegade ja pakub võimalust nautida tema loomingu kõiki tahke. Näitus avatus 12.00 - 19.00

Maalikunstnik Vello Trell sündis 1956. aastal Jõhvi linnas. Maalimisega alustas 1970ndatel. Tema kui  maalija "käekiri" kujunes ajal, mil ta  töötas koos Rein Kelpmanniga Tallinna II Toidukaubastu reklaamikunstnikuna (asus Sepa ja Kopli tn. nurgal).  Impulsi maalida andis inimese psühholoogiline seisund tolleaegses repressiivses Nõukogude ühiskonnas. Kunst lahustas pingeid iseendas. Sündis palju figuraalseid maale, millel domineeris pühholoogiline sümbolism ja kihistus Trellile ikka omane iroonia.  On selge, et tolleaegses süsteemis jõudsid need teosed ülevaatenäitustele ainult läbi tõsise kadalipu. Hulk maale ei leidnudki žürii ettevaatlikkuse tõttu teed näitustele. 

1980ndate lõpus ja 1990ndate alguses kunstniku käekiri muutus. Sellesse sugenes sümbolismi ja abstrakseid elemente. Perioodi maale on kodumaal vähe säilinud, enamik jõudis ja jäi Soome ning mujale välismaale. 1992. aasta Saaremaa perioodil muutusid teosed üha abstraktsemaks ja sündis vaid paar portreemaali.  1990ndatele järgneva pika ekspressiivse abstraktsionismi perioodil segunesid erinevad materjalid ja Trellile iseloomulik tugev koloriit. Nendele maalidele lisab väärtust läbi pikaajalise valmimisprotsessi tekkiv intensiivsus. Uue aastatuhande piltides näeme rohkelt eklektilisust. Teemad varieeruvad, on linnavaateid ja abstraktseid maale, siiski domineerib alati filosoofilisus. 

Kaisa Ling Thing kell 14.00

Vodevillibluusi projekt Kaisa Ling Thing on ellu kutsutud, et tutvustada ning väärtustada muusikat, mida esitasid 1920ndatel ja 30ndatel USA mustad bluusilauljad Ma Rainey, Bessie Smith, Alberta Hunter, Ida Cox ja paljud teised. Tegu oli halastamatu ning keerulise ajastuga, mil mustad naised olid ühiskonna kõige represseeritum lõige. See jättis neile aga ootamatult suure vabaduse öelda välja see, mida teised ei saanud või ei julgenud. Nii ilmuski eelmise aasta novembri lõpus Eesti esimene vodevillibluusi kogumik, kauamängiv "Nii kole mees" (Teet ja pojad 2018), millel leidub laule seksist, rassismist ja vägivallast seda kõike vodevillile omase ümberütleva huumori prisma läbi. Kaisa on aga veendunud, et seda muusikat tuleks meeles pidada ka tänapäeval, neid kangeid, julgeid ja pööraseid naisi endale eeskujuks seada, et mitte taaskord n-ö samas augus lõpetada.

Projekti eestvedaja ja laulja Kaisa Maria Ling on pühendunud naisbluusi uurimisele ning koondanud enda ümber hulga muusikuid ja kaasamõtlejaid eesotsas laulusõnade tõlkija ja bluusimuusiku Aapo Ilvesega, tänu kellele kõlab saja-aastane riukalik bluus nüüd ka eesti keeles.


Eleriin Ello Stuudio avatud uste päev 12.00 - 15.00

Eleriin Ello (s. 1984) on vabakutseline maalikunstnik, kes elab ja töötab Tallinnas. Ta on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia trükigraafika eriala BA (2007) ning maalikunsti eriala MA (2010). Pärast ülikooli on ta keskendunud isiklikele loomeprojektidele ning tegutseb ka illustreerijana. 2012. aastal autasustati Ello Young Painter Prize'i 3. kohaga ning ta on 2016. aasta Sadolini kunstipreemia laureaat.

 eleriin.jpg

 E.Ello "Enne õhtut", 120 x 96 cm, õli lõuendil, 2017

Ello looming lähtub peamiselt loodusest. Teda huvitavad valgus-varju erinevad olekud ja varjundid ning olemist avardavate tundeküllaste hetkede tabamine, intiimsus ja harmoonia. Ello maalilaad on peamiselt realistlik, järjest enam ka abstraktsusesse kalduv.


Kopli Couture kirjeldab ise ennast nii: "Meie juurest leiate kvaliteetset vintaaži ja eklektikat. Esindatud on ka Eesti disain." Nad lubasid ka seda kõike tulla näitama Koplifestile ja ootame nendelt lisainfot, seniks aga saate couture tegevustega ennast kursis hoida siin.

960118_1432254373670890_1876723867_n1-960x500.jpg

Viimati muudetud: 13.09.2019