Tondi

Tondi linnaosa kujunemist ja arengut mõjutasid mitmete soodsate asjaolude kokkusattumine, sealhulgas linna tihedasti hoonestatud piirkonna suhteline lähedus ning piirkonda läbivate magistraalteede võrgu olemasolu. Lisaks vanale Pärnu maanteele ehk tänapäeva Tondi teel läbis piirkonda ka põhjast lõunasse suunduv tee, mis ühendas Paldiski ning tolleaegset Pärnu ja Viljandi maanteed. Tondi piirkonnas kulges see mööda Linnu teed ja seejärel mööda Seebi tänavat, mis ulatus tollal kuni Ülemiste järve luideteni. 17. sajandil tekkis Tondi piirkonda esimesi suvemõisaid.  Pole juhus, et ka Tondi linnaosa nimi, nagu paljude teistegi linnaosade (Kadriorg, Kose, Rocca al Mare, Juhkentali, Mustjõe) puhul tulenes  suvemõisa nimest. Tondi linnaosa nimetus pärineb Tallinna raehärra Jobst Dunte nimest, kes rajas 18. sajandi lõpul Tondi tee lõppu suvemõisa.

Tondi kohanimi levis kaugematele aladele, kui seda praegu tunneme. Näiteks praeguse Sütiste ja Retke tee vahel asuvatest Põhja-Eesti Regionaalhaiglast üle Sõpruse puiestee ning Magistrali Kaubanduskeskusest teisele poole Parditiigi parki asus kõrghaljastusega piirkond, mis kandis rahvasuus Tondi metsa nime. Tondi linnaosa alla kuuluvaks pidasid endid ka osa Sääse bussipeatuse juurest Lehola bussipeatuseni ulatunud väikese küla elanikud. Tondi liiviku nime kannab  ulatuslik liivikuala, mille lõunapiir ulatub Ülemiste järvest lääne poole ning põhjapiir Sütiste teeni.

Tõhusalt mõjus piirkonna arengule kaasa raudteeühenduse loomine. Ka Tondi puhul poolitas raudtee ajaloolise linnaosa kaheks osaks, kuid Tondi nimetus jäi vaatamata administratiivpiiridele  püsima mõlemal pool raudteed. Vahetult enne I maailmasõda rajati Tondile militaarehitisi, millest olulisem olid Tondi kasarmud. 1930. aastate II poolel kujunes Tondist logistiliselt sobiv piirkond kaasaegse tööstuse rajamiseks. See trend jätkus ka 1950. ja 1960. aastatel, kui rekonstrueeritud Pärnu maantee äärde ja selle ümbrusesse tekkis mitmeid uusi suurettevõtteid.  Tänaseks kuulub osa Tondist nii administratiivselt kui ka sisuliselt kesklinna koosseisu ning enam ei ole piirkond soodne suurtööstuste jaoks. Tondi on muutunud perspektiivseks piirkonnaks büroohoonete, ärikeskuste, spordirajatiste ja haridusasutustele.

Vahetult enne I maailmasõda rajati Tondile militaarehitisi, millest olulisem olid Tondi kasarmud. 

Viimati muudetud: 03.06.2010