Ettevõtluskuu jaanuar 2019

NUPSUD
Nupsud proovisid ettevõtluskuu raames esmakordselt poodi mängida. Üks laps oli müüjaks (mängu käigus müüjad vahetusid) ning teised käisid kaupu ostmas. Müügiks olid plastikust juur-ja puuviljad ning mänguküpsetised, mille lapsed said ostukorvi panna ja seejärel kassasse ostma minna. Lastele meeldis poemäng nii väga, et nad soovisid seda veel õhtulgi jätkata! Lisaks rakendasime me ettevõtluskuu tegemistesse veidi taaskasutust. Tegime kingakarpidest nukukelgud ning tetrapakkidest lindudele söögimaju. Ettevõtluskuu lõpuüritus oli kohvikutepäev, kus ka Nupsud meelsasti osalesid ja said enda raha eest meelepäraseid snäkke osta. Kõige enam sooviti osta muidugi magusat!

SUMMAJAD
Summajate ettevõtluskuu teema „Jäätisepood“ kasvas välja juba sügisel laste lemmikõuemänguks kujunenud „Jäätisemängust“. Kokkuhoid kajastus erinevates protsessides igapäevatöö käigus (nt värvide doseerimine, pintslite pesemine jne). Jäätise tegemiseks rebisid lapsed vanu ajalehti ja üheskoos tehti pabermassist jäätisepallid. Vahvliteks liimiti munakarpidest väljalõigatud torbikud. Seejärel tegime pulgajäätised.

Õpetaja lõikas porolooni jääkidest välja jäätise kuju, mis värviti vastavalt maitsetele ning neile liimiti külge koostöös lastevanematega kogutud jäätisepulgad. Mis on aga üks pood ilma rahata - nii vooliti savist mündid. Vanast papitükist sai Jäätisepoele raam, mille lapsed ära kaunistasid. Laadast jättis Summajatele kõige suurema emotsiooni võimalus võtta kaasa enda rahakott koos rahaga ning selle eest endale midagi maitsvat lubada. Vahvlite ja „Kirjukoera“ valmistamine pakkus palju elevust ja samuti see, et lapsed said kohvikus endi valmistatud tooteid ise müüa!

PATSUPAID
Patsupaid õppisid rühmas prügi sorteerima ning said läbi väikeste etenduste teada, kuidas vett ja elektrit säästa. Taaskasutuse ja säästmise teemaga oli seotud pabermassist kausside meisterdamine ja vahva õppekäik taara äraviimiseks taara automaati. Saadud raha eest mindi poodi. Kuna üks ettevõtluse teema märksõna oli ka koostöö; tehti erinevaid grupitöid nii BlueBote kasutades kui reklaamplakatite väljamõtlemiseks. Viidi läbi arutelusid raha teemadel ja laadakohviku jaoks valmistati üheskoos vahvleid ning terviseburgereid. Kõige rohkem meeldiski lastele kohvikuskäik, kus sai päris raha eest ka teiste rühmade kohvikutest midagi maitsvat „hamba alla“ osta ning sealsamas kohe ostetut ka nautida.


SÄRTSUD
Särtsude rühm läbis jaanuaris ettevõtluskuu raames taaskasutuse, prügi, ametite ja raha teemad. Palju oli taaskasutatavatest materjalidest meisterdamist, näiteks ühistööna pappkarbist televiisori meisterdamine. Kõige rohkem meeldis lastele meisterdada plastpudelist, klaaspurgist või topsist rahakassat, millised lapsed koju kaasa
said võtta. Iga laps sai mõelda, mille jaoks ta raha kogub ning loodetavasti leiab iga rahakassa kodus ka kasutust! Lisaks oli rohkelt taaskasutatavatest materjalidest meisterdamist, näiteks ühistööna pappkarbist televiisori meisterdamine. Kõige rohkem meeldis lastele meisterdada plastpudelist, klaaspurgist või topsist rahakassat, mille nad ka koju kaasa võtsid. Iga laps sai mõelda ja öelda, mille jaoks ta raha kogub ning loodetavasti leiab iga rahakassa ka kodus aktiivset kasutamist.

Väikeste Särtsude mõtteid Luha Kohvikuhommikust: „Mulle meeldis rahaga ostmine!“;
„Mulle meeldis see, et ma sain poemüüja olla!“; „Mulle meeldis Miksitajate käest küpsist osta ja koos sõpradega lauas istuda!“

NAKSID
Naksidele meeldisid kõik ettevõtluskuu tegemised. Eriti meeldis see, et lapsed said ise hästi palju ideid välja mõelda ja neid ka ellu viia. Väga meeldisid ka õppekäigud majast välja ja laat lasteaia saalis. Laste arvates oli laat tore ja lõbus ja kõik olid seal lahked ja sõbralikud ning aitasid vajadusel üksteist. Samuti toodi välja, et tavaliselt ei ole poodides nii sõbralikud ja toredad müüjad kui Luha laadal olid! 

MIKSITAJAD
Taarapunktis
Miksitajad külastasid 17.jaanuaril 2019 lasteaia lähedal olevat taarapunkti. Eelnevalt arutati lastega miks peab taarat ära viima, miks on see kasulik, mis saab taarast peale taaraautomaati panekust. Osadele lastele oli taara viimine esmakordne kogemus ning elevust jagus ka neile, kes varasemalt tegevusega juba tuttavad olid. Lapsed olid põnevil, kuna nad said ise tegevuse praktiliselt läbi teha. Saadud raha otsustasid Miksitajad annetada abivajavatele lastele.


"Mulle meeldis taara viimises see, et me igaüks saime panna pudeli sinna sisse ja et kõik olid rõõmsad."
"Sellepärast peab taarat ära viima, sest muidu loodusel on paha olla."
"Ma õppisin, et kui taarat ära ei vii, siis ei saa vanast asjast uut teha."
"Peame ära viima taara, kuna nendest saab kas uusi pudeleid või asju.
"Ühe lapse pudel ei läinud sisse, kuna ta pani liiga kiiresti sisse."
"Peab ootama kuni pudel ära läheb ja siis panema sinna masina auku selle."


Poe külastamine

24.01.2019 hommikul mängisid Miksitajad hommikuringis poemängu ja ühtlasi harjutasid rollimängu kaudu poe külastamist. Lapsed vahetasid rolle ning valmistusid selle käigus praktiliseks osaks. Miksitajad külastasid Luha lasteaia lähedal asuvat Grossi poodi, mille käigus said lapsed ise valida välja ostetava toote väärtuses 1 euro. Selle õppekäiguga harjutasid nad praktiliselt poes viisakat käitumist, rahaga majandamist ja ettevõtlikust. Lastel oli võimalus katsetada ja ise leida sobiv toode. Kui toode jäi 1 euro piiridesse, siis kinnitas hinna sobilikkuse ja edasi siirdutigi kassasse. Üldiselt läks lastel poes väga hästi, nad käitusid viisakalt ning sõbralikult. Lapsed olid elevil, kuna nad said ise müüjaga suhelda, talle raha anda ja vahetusraha võtta.


Mulle meeldis, et sain ise maksta ja valida endale Kit-Kat'i. Sõin ühe siin ja kaks osa trennis."
"Õppisin, et poes peab viisakas olema"
Mulle meeldis osta asju.“
„Sellepärast meeldis, et saime seda ise teha. Hea tunne oli. Sain sellega hakkama."
"Mulle meeldis see, et ma sain päriselt müüjaga ise rääkida. Ja mulle meeldis see, et sain päriselt maksta."


Eesti Panga Muuseumis
Miksitajad külastasid 1.02.2019 Eesti Panga Muuseumit, mis oli toredaks lõpetavaks tegevuseks Luha Lasteaia ettevõtluskuul. Panka külastades said lapsed lühidalt tuttavaks raha ajalooga ja panga funktsioonidega, lisaks uuriti, milline raha on Eestis olnud kasutusel ja milline see tänapäeval on. Tegevuse käigus tutvusid ka paberraha turvaelementidega, nii saime teada, milline päris raha olema peaks. Külastuse lõpus said lapsed näha ka päris kullakangi.„Ma nägin oma silmaga päris kulda!”.
„Sain teada, millised olid
Eesti kroonid kunagi.”
„Õppisin seda, et pank valvab raha ja seal saab seda hoida.“

Kohvikupäev
Miksitajad osalesid toredal kohvikupäeval, mis toimus 31.jaanuaril 2019. Vahva päev aitas lastel praktiseerida erinevaid rolle ning need ka täitsa ise läbi teha. Müüjad tegid reklaami ja kutsusid kliente ostma Kohalik-Lendliblika tooteid, lisaks said lapsed astuda ka ise kliendi rolli ja uudistada ka teistes kohvikutes. Miksitajatele pakkus rõõmu just see, et nad said tooteid ise valmistada, nii mõnigi laps ostis ka enda tehtud toidupala. Miksitajad müüsid šokolaadikomme, puuviljaampse ja tikuvõileibu.


„Nii äge oli see päev, tahaks teinekordki veel teha selliseid asju.“
Sain ise müüja olla, natuke oli raske ka.”
„Ma sain osta päris rahaga asju, mida tahtsin osta.“
„Kõige paremini maitses mulle Kirju Koer“”

Viimati muudetud: 11.02.2019