12.03.2009 Omavalitsuste

Edgar Savisaar: omavalitsuste osaluseta pole võimalik kriisist välja tulla

12.03.2009

Tallinna linnapea Edgar Savisaar rõhutas kohalike omavalitsuste foorumil peetud kõnes, et omavalitsuste osaluseta pole võimalik ühegi riigi kriisist väljumine ning uus majandustõus.
 

Savisaar juhtis tähelepanu, et nii ütles Euroopa Komisjoni president Jose Manuel Barroso Prahas eelmisel nädalal toimunud linnade tippkohtumisel. „Ta hoiatas, et praeguse poliitika jätkudes võib mõnedes liikmesriikides kaduda omavalitsuste võimekus osaleda partneritena riikide konkurentsivõime tõstmisel."

„Suhtumises omavalitsustesse on Eesti võrreldav vaid Läti ja Ukrainaga. Ukrainas ei kavatse samuti riik katta omavalitsuste tulude langust, mis 2009. aasta prognoosi järgi vähenevad 30%. Eesti, Läti ja Ukraina on omavalitsustega käitumiselt Euroopas punane latern.

Meie põhjanaabri juures Soomes on aga praegu arutusel pakett omavalitsusele mineva ettevõttetulumaksuosa suurendamisest ja täiendavast toetusest ühistranspordile. Riigipoolsetest omavalitsuste arvel tehtavatest kärbetest pole juttugi. Hoopis vastupidi. 

Meile majanduslikult väga lähedases Rootsis arutatakse rahandusministeeriumi koostatud abipaketti omavalitsustele töökohtade säilitamiseks linnades ja valdades. Taanis on valitsus suurendanud omavalitsuste reservide kasutamise piire, mis oleks meil võrreldav laenamise võimaluse suurendamisega," tõi Savisaar Eesti poliitikale vastupidiseid näiteid.

„Norras valitsus on lubanud garanteerida 2009. aastal omavalitsussektori tulubaasi säilimise. Valitsuse majanduse stimuleerimise paketis oli ka 2 miljardit norra krooni omavalitsussektorile, kompenseerimaks eeldatavat tulumaksulaekumise langust."

„Omavalitsustel on globaalse majandus- ja finantskriisi ajal majanduse taassünnis võtmeroll," rõhutas Savisaar. „Omavalitsused teavad ise oma vajadusi kõige paremini. Terve Euroopa räägib, arutab, analüüsib ja vaidleb kriisikavade üle kõikidel võimutasandeil.

Euroopas ei möödu praegu ühtki kohaliku omavalitsustasandi foorumit, kus majanduskriisi küsimusi tõsiselt ei käsitletaks. Ja omavalitsustel on nendes aruteludes oluline ja lahutamatu, mõnikord isegi kandev roll.

 

Eestis on aga vaikne. Veebruari lõpul toimunud Linnade ja Valdade Päeval ei jäänud omavalitsusi tabanud drastiliste topelt-kärbete teema üldse kõlama. Keegi nagu ei uskunudki, et selline ebaõiglus võib aset leida."

 

NB!

Kõne täisteksti saab lugeda Edgar Savisaare blogist aadressilt  http://www.keskerakond.ee/savisaar/ internetisViimati muudetud: 20.11.2017