Linnapea pöördumine

Hea sõber,

Valimised täidavad demokraatlikus süsteemis oma põhifunktsiooni siis kui kõik valimisprotseduurid on ja ka näivad ausad, läbipistvad ja ühetaolised. Eesti e-valimised ei ole ega ka näi sellised.

Ajal kui seoses totaalse elektroonilise jälitamisega on kogu maailmas ja eriti Euroopas on hakatud pöörama üha sisulisemat tähelepanu nii avaliku kui erasektori e-turvalisusele  teeb Eesti valitsus näo, et meie e-valimisi see ei puuduta.  Meie valitsus kinnitab tuimalt, et Eesti riigivõimu jagamine läbi interneti  on kaljukindlalt kaitstud süsteemi sisestele manipulatsioonide kui ka väljastpoolt tulevatele rünnete eest. Meie valitsuse meelest elame me mitte reaalses, vaid justkui mingis hoopis teises maailmas, kus võõrriigid ja kuritegelikud organisatsioonid ei soovi ega suuda sekkuda meie riigivõimu jagamisse.

Eesti valitsusmaailmas tagab e-valimiste aususe seda korraldava kitsa inimesteringi kõrge eetika, kuigi valitsuspartei, kellele need inimesed alluvad, on oma elektroonilistel sisevalimistel e-häälte massiivse ja korduva manipuleerimisega just sel aastal vahele jäänud.

Rääkimata sellest, et väljaspool valimiskabiini hääletamisega kaasneva hääle ostmise ja valija muu ebaseadusliku mõjutamise eest pole Eestis keegi kaitstud.   

Mujal maailmas on e-valimistest loobutud nii demokraatia kui infotehnoloogia arengult Eestist tunduvalt tugevamates riikides, nagu Soomes, Suurbritannias ja USA-s. Tallinna linna kutsel viibivad Eestis internetivalimiste turvalisuse alal omale rahvusvaheliselt nime teinud tõelised korüfeed J. Alex Haldermani USA-st ja Jason Kitcati Suurbritanniast, kellel oli juhtroll oma kodumaal internetivalimiste lõpetamisel ja sellega demokraatia kindlustamisel. Eesti demokraatia tohterdamiseks ja e-valimiste kurja tegelikkuse paremaks mõistmiseks kutsun Sind osalema Tallinnas foorumil „Saatan valib internetis“.

Kohtumiseni,

Edgar Savisaar Tallinna linnapea  


Viimati muudetud: 04.12.2017