Raamatu ja roosi päev 2019

RAAMATU JA ROOSI PÄEV – 15.-17. aprillraamatu_ja_roosi_paev.jpg

Ristiku Põhikooli raamatukogu tähistab sel aastal raamatu ja roosi päevi 15.-17. aprillil, enne koolivaheaega. Siis saab iga raamatukinkija tänutäheks kooliraamatukogule kingitud raamatu eest vastukingiks kommiroose.


Raamatu ja roosi päev on 23. aprillil tähistatav raamatupüha, teise nimega rahvusvaheline raamatu ja autoriõiguste päev.

Eri maades on sel erinev nimi ja tähendus. Kataloonias on 23. aprilli tähistatud Püha Jüri päevana juba 1436. aastast. Juba siis sai see päev teisegi nime - "roosipäev" ehk päev, mil armsamad kinke vahetavad, sarnaselt tänapäeval levinud valentinipäevale.

Raamatu ja roosi päevaks muutus see 1920-ndatel aastatel, kui Kataloonias sel päeval esmakordselt raamatuid vahetati. Teise versiooni kohaselt pärineb idee Barcelona raamatukaupmehelt, kes raamatumüügi tõstmiseks leiutas uue kombe: sel päeval kinkigu iga mees naisele roos ja naine mehele raamat.

1995. aastal kuulutas UNESCO 23. aprilli - Kataloonia raamatu ja roosi päeva - rahvusvaheliseks raamatu ja autoriõiguste päevaks. Tänapäeval toimuvad maailmas 23. aprillil raamatulaadad või muud kirjandusüritused. Hispaanias loetakse 2-päevasel lugemismaratonil ette Cervantese raamat "Don Quijote" ning Hispaania kuningas annab üle Miguel de Cervantese auhinna. Lihavõtete vältimiseks tähistatakse mõnel pool raamatupüha erineval ajal: Suurbritannias ja Iirimaal on raamatupäev märtsi esimesel neljapäeval, Rootsis peetakse püha nimega Världsbokdagen – „maailma raamatupäev" 13. aprillil.

Eestisse jõudis raamatu ja roosi päeva tava 1998. aastal. Tartus peetakse sel ajal mitmepäevast kirjandusfestivali Prima Vista. Üle Eesti toimuvad raamatulaadad. Raamatupoodides on võimalik roosi kinkides vastukingiks omale sobiv raamat valida. Paljud kooliraamatukogud võtavad sel päeval tänuga vastu oma lugejatele ja nende perede poolt kingitud raamatuid.

Kui Sul on kodus mõni raamat, mis väärib kinkimist Ristiku Põhikooli raamatukogule või soovid raamatut ostes teha väikest heategu oma kooliraamatukogu heaks, saad seda teha raamatu ja roosi päeval, mil on tavaks kinkida raamatuid.

Raamatukingi valimisel on abiks Eesti Lastekirjanduse teabekeskuse ja raamatukaupluste Apollo ja Rahva Raamat laste- ja noortekirjanduse parimate raamatute nimekirjad. Eriti hea meel on raamatukogul viimase kümne aasta jooksul ilmunud laste- ja noorteraamatute üle.

Hea meel on raamatukogul ka kõikide teiste uute ja vanemate raamatute üle, mida soovitakse kooli raamatukogule Raamatu ja roosi päevaks kinkida ja milles meie koolirahva jaoks kasulikku, huvitavat ning lugemisväärset on leida !

Raamaturõõmu soovides
Ristiku Põhikooli raamatukogu

Viimati muudetud: 10.04.2019