Skip to content
Доступная среда
 °C
Поиск информации, услуг и т.п

Kiusamisest vaba lasteaed

Kiusamisest vaba lasteaed

"Kiusamisest vabaks lasteaed ja kool" metoodika on Tallinna Arbu Lasteaias kasutusel alates 2013. aastast.     kv_lasteaed_page-0001.jpg

"Kiusamisest vabaks!" ennetav metoodika loob lasteaia ja kooli laste vahel üksteist arvestava ja kaasava suhte. Metoodika kasutamisel areneb laste kollektiivis kiusamist ennetav käitumiskultuur - lapsed suhtuvad üksteisesse sallivalt ja austavalt. Nad hoolivad kaaslasest ja sekkuvad kiusamise korral, julgedes kaitsta kaaslast, kes seda ise ei suuda.

Lasteaias loodud heade suhte pagas aitab toime tulla ka sotsiaalsete suhetega koolis. Kuna kiusamise ennetamine on vahetult seotud ühiskonnas aktsepteeritavate käitumisnormide ja sotsiaalsete suhete kvaliteediga, on oluline sisendada lastesse positiivseid väärtusi võimalikult varases eas. Praktilist igapäevast pedagoogilist protsessi on vaja analüüsida. See eeldab uurimispõhist lähenemist ja head koostööd lasteaia ning kooli personali ja teadlastega.

Kiusamise ennetamise võtmeisikuks lasteaias ja koolis on õpetaja. Tema suhtumine iseendasse, lastesse, lastevanematesse, kolleegidesse ja inimestesse üldiselt on määrava tähtsusega. Võime küsida: Kuidas õpetaja hindab ennast sõbralike ja toetavate suhete loojana? Kuidas õpetaja iseloomustab erinevaid lapsi ja lapsevanemaid kaaslaste ja koostööpartneritena?

"Kiusamisest vabaks!" metoodika lähtub lapsest ning keskendub kogu lasterühmale tervikuna.

Metoodika toetub järgmistele põhiväärtustele:

1. Sallivus – näha ja aktsepteerida kogu lasterühmas mitmekesisust ning kohelda üksteist võrdsena, mitmekesisuse mõistmine nii üksiku lapse kui rühma tugevdajana.

2. Austus – suhtuda jaatavalt ja hoolivalt rühma igasse lapsesse, olla kõigile hea kaaslane, võtta omaks mitmekesisus ja tunnustada teiste laste erinevusi ja austada igaühe kombeid.

3. Hoolivus – näidata üles huvi, osavõtlikkust, muret ja abivalmidust kõigi kaaslaste vastu – nii endast nooremate kui omavanuste vastu.

4. Julgus – jääda endale kindlaks ja seada oma piirid; välja astuda, nähes lapsi teiste piire rikkumas; olla julge ja hea kaaslane, kes soovib ja on valmis tegutsema ebaõigluse vastu.
 

Programm „Kiusamisest vabaks!“:

  • on töötatud välja Taani Roskilde ülikooli teadlaste poolt;
  • on kooskõlas Eesti koolieelse lasteasutuse ja põhikooli riiklikes õppekavades kirjeldatud õppekava alusväärtuste ja üldpädevuste kujundamise põhimõtetega;
  • ennetab riskikäitumist ja areneb lastekollektiivis kiusamist ennetavat käitumiskultuuri: lapsed suhtuvad üksteisesse sallivalt, austavalt, hoolivad kaaslasest ja sekkuvad kiusamise korral, julgedes kaitsta kaaslast, kes seda ise ei suuda;
  • on suunatud lastele, spetsialistidele, lapsevanematele ja kogukonnale;
  • on paindlik ja kergesti lõimitav igapäevaeluga terves haridusasutuses;
  • loob meeskonnas ühised teadmised kiusamise ennetamiseks;
  • tagab kindlustunde ja sujuva ülemineku lasteaiast kooli, kuna on kasutuses enamikes Eesti lasteaedades;
  • on pikaaegselt uuritud ja rakendatud;
  • põhineb värskeimatel kiusamist käsitlevatel uuringutel;
  • täiendab pidevalt metoodilisi materjale;
  • annab positiivseid tulemusi ja vähendab kiusamist;
  • ei too haridusasutusele kaasa püsikulusid.

Programmi eestvedajaks Eestis on MTÜ Lastekaitse Liit

 


 

 

Последнее изменение 10.10.2024