Kaupa valides tuleb pöörata tähelepanu nii müügihinnale kui ühikuhinnale

Tarbijakaitseseaduse kohaselt tuleb kauba pakkumisel tarbijale teatavaks teha nii kauba müügihind kui ühikuhind, mis mõlemad peavad olema märgitud hinnasildile.

Manna                                       

                            0,59 €

                            0,5 kg

                         

                             1,18 €/kG    

      

Toodud näites on kauba müügihind 0,59 € ja ühikuhind 1,18 €/kg. Müügihind on tarbija poolt tasutav lõpphind, mis sisaldab nii käibemaksu kui ka teisi hinnale lisanduvaid tasusid. Näiteks lennukipiletite müügihind sisaldab lisaks käibemaksule lennujaamamaksu, kütuse lisatasu ja teenustasu. Ühikuhind on mõõdetava kauba ühe kilogrammi, liitri, meetri, ruutmeetri või kuupmeetri hind, mittemõõdetava kaupa puhul tükihind. Ühikuhinna avaldamise nõue on kehtestatud tarbija majandushuvide kaitseks. Ühikuhinna avaldamine toidu- või tööstuskauba hinnasildil võimaldab tarbijal võrrelda sama kauba kilogrammi või liitri hinda erineva suurusega pakendites, et teha parim valik.

Näiteks sama pesupulbri kilogrammi hind on suurema pakendi puhul odavam ja kuigi ühekordne väljaminek on suurt pakki ostes suurem, võimaldab see pikemas perspektiivis raha kokku hoida.

Võrrelda saab ka letist kaalukaubana müüdava toidukauba (vorst, sink, juust jne) ühikuhinda sama toote kilogrammi hinnaga pakendatud kujul, et valida ökonoomsem variant.

Mõnel juhul pakitakse sarnaseid tooteid pisut erineva suurusega pakenditesse, millel võib kaupluses olla üsna sarnane müügihind. Mõnegrammist kaaluvahet näiteks kohukeste ostmisel ei märkagi, kui pakendilt kaalu ei kontrolli. Nii võibki odavama müügihinnaga kaupa valides saada kallima ühikuhinnaga toote. Ühikuhindade võrdlemine võimaldab otsustada, millises pakendis olev kaup on odavam.

Kaupleja peab ühikuhinna esitama hinnasildil selgelt ja arusaadavalt.

Ühikuhindade avaldamisel on samas erandeid. Näiteks võib jätta ühikuhinna märkimata tööstuskaupade puhul, mis kaaluvad vähem kui 50 grammi või mille maht on väiksem kui 50 milliliitrit (huulepulgad, küünelakid, väiksemad parfüümid, seebid jms).

Toidukaupadest ei nõuta ühikuhinna avaldamist šokolaadikujukestel, üllatusmunadel, närimiskummil, potis müüdaval värskel köögiviljal ja maitserohelisel.

Viimati muudetud: 07.03.2022