22.09.2009

Mutli: kas riigi suurejooneline tööhõiveprogramm on bluff?

Tallinna abilinnapea Jaanus Mutli sõnul on peaminister Andrus Ansipi eile riigikogu infotunnis öeldu, mis puudutab sotsiaalseid töökohti, ilmselgelt vastuolus erakonnakaaslasest sotsiaalministri Hanno Pevkuri hiljuti välja öeldud suurejoonelisele tööhõiveprogrammi kavaga, kuhu kavatsetakse suunata oktoobrist kuni järgmise aasta lõpuni 700 miljonit krooni ning mis peaks looma juurde 5000 reaalset töökohta.

Abilinnapea meenutab, et vähem kui kaks nädalat tagasi teatas sotsiaalministeerium, et neil on töötukassaga ühistöös valminud töötuse vähendamise kava, mis näeb ette üle 700 miljoni krooni kasutamist 5000 töökoha loomiseks. Plaani kohaselt suunab sotsiaalministeerium Euroopa Sotsiaalfondist ettevõtlusesse tööturu olukorra parandamiseks kahe aasta jooksul üle miljardi krooni. Riik maksab pool palgast kinni, kui ettevõte leiab vähemalt üheksa kuud tööturust eemal olnud inimesele rakenduse.

„Kui peaminister ütles, et sotsiaalsete töökohtade loomist ei toeta Euroopa Komisjon ega ka teised rahvusvahelised autoriteetsed institutsioonid, siis miks küll kaasatakse Euroopa Sotsiaalfondi töötute rakendamiseks saadav raha ettevõtetele uute töökohtade loomiseks? Kui sotsiaalministeerium suunab Euroopa Sotsiaalfondist ettevõtlusesse töötuturu olukorra parandamiseks kahe aasta jooksul üle miljardi krooni, makstes kinni pool palgast juhul, kui ettevõte leiab vähemalt üheksa kuud tööturust eemal olnud inimesele rakenduse - siis võib seda niisamuti nimetada sotsiaalseks töökohaks," tõdes Mutli. „Tekib ainult küsimus ja tõsine kahtlus - kas sotsiaalministeeriumi koostatud kava on üksnes valimiseelne populism või ei ole peaministril lihtsalt adekvaatset ülevaadet oma alluvate tegevustest?"

Sotsiaalministeeriumi ja töötukassa ühistööna valminud kava kohaselt suunatakse oktoobrist kuni järgmise aasta lõpuni tööhõiveprogrammi üle 700 miljoni krooni, mis peaks esialgsete prognooside kohaselt tooma juurde üle 5000 reaalse töökoha. Kavandatavate muudatuste kohaselt saab palgatoetuse abil tööle võtta senisest rohkem tööta jäänud inimesi. Samuti suurenevad tööpraktika eest makstavad stipendiumid. Sotsiaalministeerium suunab Euroopa Sotsiaalfondist ettevõtlusesse töötuturu olukorra parandamiseks kahe aasta jooksul üle miljardi krooni. Riik maksab pool palgast kinni, kui ettevõte leiab vähemalt üheksa kuud tööturust eemal olnud inimesele rakenduse.

 

Uudise rubriigid: