Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Hansa

Hansa

DIE HANSE

13. saj. keskpaigast kuni 17. saj. lõpuni  tegutses kaupmeeste ja linnade ühendus Hansa Liit, mis  mõjutas enam kui 400 aastat Põhja-Euroopa majandus-, kaubandus- ja võimupoliitikat. Sageli nimetatakse Hansat Euroopa Liidu eelkäijaks. 1980. aastal taaselustati Hansa (DIE HANSE) Hollandis Zwolles ja see on suurim vabatahtlik linnade ühendus maailmas. Hansa liikmeskonna moodustavad  dokumenteeritult hansaga ajalooliselt seotud olnud linnad, hansakontorid ja kaubahoovid. Praegu on Hansas liikmeslinnu 16 riigist kokku 195. Kord aastas korraldab üks hansalinnadest rahvusvahelised kaasaegsed hansapäevad, kus osalevad teised Hanse liikmeslinnad.

Eesti hansad on  Tallinn, Tartu, Pärnu, Viljandi ja hansakontor Narva.

Eesmärgid:

DIE HANSE on seadnud endale ülesandeks edasi arendada koostööd hansalinnade vahel piiriülese hansamõtte ja ajalooliste kogemuste alusel.

Linnade liidu DIE HANSE  eesmärk on anda panus majanduslikule, kultuurilisele, sotsiaalsele ja riiklikule arengule Euroopas ning selle kaudu tugevdada linnade eneseteadvust, et nad saaksid otsedemokraatia teostamise kohana täita oma  ülesandeid.

Selle eesmärgi saavutamiseks võttis DIE HANSE aastal 2000  esmakordselt ajaloos vastu põhimääruse.

Hansamõtte jätkusuutlikkuse tagamiseks loodi  1998. aastal Visbys (Rootsi) toimunud 18. kaasaegsetel rahvusvahelistel hansapäevadel hansa noorteorganisatsioon-Youth Hansa, kus liikmete  vanusepiirideks on 16-25 aastat.

DIE HANSE kõrvale moodustati 2012 HanseVerein e.V. kui juriidiline isik, et saaks ellu viia projekte ja taotleda toetusi Euroopa Liidust.

Liikmemaksu ei ole, iga linn katab oma hansapäevadel osalemise kulud ise.

Hansa ja hansalinnade huvide paremaks esindamiseks on Lübecki Linnavalitsuses 2018.a lõpus loodud hansa tegevjuhi töökoht, kes hakkab töötama Lübeckis Hansabüroos. Hansalinnad hakkavad solidaarselt ja vabatahtlikult katma tegevjuhi töökohaga kaasnevaid kulusid, osamaksu suuruse on Lübeck arvutatud linna elanike arvust lähtudes. 

 Hansa organid:

  • Aastatel 1356-1699 toimus 67 hansapäeva (Tagfahrt), mis olid Hansa kõrgeimaks otsustusorganiks. Praegused hansapäevad on suurüritus, mis  ühendab nii hansaasjade  otsustamise Delegaatide koosolekul kui linnade tutvustamise ja esitlemise hansalinnade esinduskioskites hansaturul ning hansalinnade kultuurikollektiivide ülesastumised, lisaks palju muid kaasatavaid üritusi. Hansapäevade korraldamise taotlused on esitatud aastani 2039, aga kinnitatud kuni 2030.
  • Delegaatide koosolek on DIE HANSA kõrgeim otsustusorgan, mille moodustavad hansalinnade delegaadid (linnapea või volikogu esimees). Delegaatide koosolek toimub hansapäevade ajal ja arutab ning otsustab kõiki Hansasse puutuvaid küsimusi (nt liikmete vastuvõtmine või väljaarvamine, põhikirja muutmine, presiidiumi valimine, hansapäevade korraldamise õiguse andmine, projektide algatamine, Noortehansa küsimused jne). Igal linnal on üks hääl, asjad otsustatakse häälteenamusega. Koosoleku valmistab ette Presiidium.
  • Presiidium on Hansa juhtorgan, mis koosneb presidendist (Vormann), kelleks on traditsiooniliselt Lübecki linnapea ja 4 liikmest, kes peavad olema vähemalt 3 erinevast riigist, neist 2 nimetatakse asepresidentideks. Valimisperiood kestab 3 aastat. Presiidium koguneb vähemalt 2 korda aastas, vajaduse sagedamini.
  • Hansakomisjon on Hansa tööorgan, mille moodustavad iga riigi hansalinnade poolt valitud ühe hansalinna ja Saksa hansalinnade poolt valitud 5 hansalinna esindajad. Hansakomisjoni liikmete valimisperiood kestab 3 aastat. Eesti hansalinnu esindab praegu Tallinn.
  • Noorte Hansa ( Youth Hansa) on nn „vanade hansa“ alluvuses tegutsev noori ühendav hansa, mida juhivad 2-3 valitud noort. Hansalinnad saavad saata hansast huvitatud  noori osalema Noortehansa programmis  hansapäevade ajal ja/või mudel üritustel, kattes nende kulud.
  • Hansa Gildi kuuluvad Hansaga pikka aega seotud olnud hansalinnade esindajad, kelle kohta on vastav hansalinn teinud Presiidiumile liikmeks arvamise avalduse ja selle on  Delegaatide koosolek heaks kiitnud. Hansa Gild moodustati 2003.aastal Turu hansapäevadel.
  • Mitmed Eesti hansalinnad nimetavad  oma suviseid pidustusi (kohalikeks) hansapäevadeks.
  • Hansabüroo töötab Lübecki linnapea juures linnavalitsuses  ja tegeleb Hansa jooksva asjaajamisega, koostab koosolekute protokollid, koostab ja säilitab Hansa dokumentatsiooni ja hoiab arhiivi. Hansapäevade vahelisel ajal on kontaktiks, suhtleb pressi ja EL  institutsioonidega.
  • Hansa Päev on Lübeckis 2003. aastal juurutatud ettevõtmine, et propageerida hansalinnades igal aastal maikuu jooksul ühel päeval  Hansaga seonduvat, korraldada temaatilisi näitusi, ekskursioone, konverentse, ettekandeid, käsitöölaatu, spordiüritusi, söömaaegu jne. eesmärgiga taaselustada Hansa vaimu ja võimaldada hansalinnade elanikel tunda ühtekuuluvustunnet.

Tähtsus Tallinna linnale:

  • Tallinn kuulus keskaegsesse Hansa Liitu umbes aastast 1285.
  • Tallinn korraldas kaasaegsed rahvusvahelised hansapäevad 1992. aastal, motoks oli  „Hansakaubanduse renessanss“.
  • Hansapäevad annavad hansalinnale võimaluse tutvustada oma traditsioone ja ajalugu, majandust ja kultuuri; vahetada infot erinevates linnaelu valdkondades.
  • Hansa aitab hoida elavana nn hansa vaimu kui ühtset elu- ja kultuurikeskkonda,  tugevdada hansalinnade ühtekuuluvust, linna identiteeti, identifitseerida linnakodanikku tema linna kaudu
  • Tugevdada  piiriülesele hansaideele ja ajaloolisele kogemusele toetudes euroopalikku linna mõtet, toetada hansalinnade eneseteadvust ja arendada koostööd hansalinnade vahel.

 

Kontakt Lübeckis

Hansebüro der HANSE                  
Frau Stefanie Bischof.                      
Rathaus                                
23552 Lübeck                                                                                                                 
Deutschland

Telefon: +49 (0) 451 122 - 10 28

E-post: [email protected]

Kontaktisik Tallinnas:
Kersti Kont                                                   
peaspetsialist                                                                                                           
rahvusvahelise koostöö büroo

Tel: + 372 640 4518

E-post: kersti.Kont @ tallinnlv.ee 

Link Hansa kodulehele: www.hanse.org

 2022.a. toimusid rahvusvahelised hansapäevad Saksamaal Neussis, Tallinn seal ei osalenud.

 

Viimati muudetud 21.02.2024