Newcastle Gateshead

NewcastleGateshead on linnade Newcastle upon Tyne ning Gatesheadi ühisnimetaja, mida on võetud kasutusele linnade ühiseks kultuuri-, äri- ning turismivaldkonna edendamiseks. NewcastleGateshead märki kasutatakse trükimaterjalides, ühenduse veebilehel, väljaannetes ning üritustel. Ühendus korraldab erinevaid kontserte ning kunstinäitusi eesmärgil NewcastleGateshead kandideeris 2008. aasta Euroopa Kultuuripealinna tiitlile, kuid nende taotlust ei rahuldatud ning kultuuripealinnaks sai Liverpool.

Newcastle upon Tyne ('Newcastle Tyne'i ääres'), sageli lühendatult ka Newcastle, on linn Kirde-Inglismaal Tyne'i jõe põhjakaldal, 15 kilomeetrit suudmest. Linn on söekaevanduspiirkonna keskus. 16. sajandil oli Newcastle üks maailma suurimaid laevaehitus- ja laevaremondikeskusi. Nüüdisajal on Newcastle suuresti äri- ja kultuurikeskus.

2018. aastal elas Newcastle’s 300 200 inimest.

 Gateshead on linn Kirde-Inglismaal, Tyne'i jõe lõunakaldal, teisel pool jõge asuva Newcastle upon Tyne'i linna vastas. 2005. aastal arvati linnas olevat 191 500 elanikku. Gateshead on traditsiooniline tööstuspiirkond. Selle sadamas tegutses 1747. aastast metalliettevõte Hawks and co., mis valmistas ankruid, kette ja muid suuri terastooteid. Gatesheadi ja Newcastle'it ühendab 7 silda. Millenniumisillaks kutsutav 2001. aastal valminud jalakäigusild avatakse ja suletakse erilise hüdraulilise mehhanismiga. Tänapäeval on Gateshead kogunud kuulsust mitme ikoonilise arhitektuurirajatisega, nt. Sage Gateshead, Angel of the North ja Baltic Centre for Contemporary Art.

Tallinna koostöö NewcastleGateshead’iga algas nende 2008. aasta Euroopa Kultuuripealinnaks pürgimise ajal. 2002. aastal kirjutasid  linnajuhid  alla vastavale strateegilise koostöökokkuleppele, mis koosnes kümnest punktist. Kõigi punktide all olevad tegevused said täidetud, kuid peale tiitli kaotust Liverpoolile see koostöö lõppes.

Link NewcastleGateshead veebilehele

Viimati muudetud: 28.11.2019